Neplodnosť je choroba

Neschopnosťou počať dieťa je na celom svete postihnutých desať až pätnásť percent párov, to znamená asi 60 až 80 miliónov dvojíc. Svetová zdravotnícka organizácia v roku 1977 definovala nedobrovoľnú bezdetnosť ako chorobu.

Problémy s počatím má dnes každý siedmy pár. Niekedy vedie k rodičovstvu obyčajné zníženie hmotnosti alebo drobný zákrok, inokedy ani skoré vyšetrenie neodhalí žiadnu poruchu.

Kedy ide o neplodnosť? Lekár túto diagnózu stanoví vtedy, keď sa partnerom nepodarí otehotnieť do jedného roka. Podmienkou je, samozrejme, nechránený pohlavný styk, ktorému sa musí dvojica pravidelne venovať.

Na Slovensku má problém s počatím alebo donosením dieťaťa od 10 do 17 % párov, pričom v 40 % majú na tom podiel muži, rovnaký podiel ženy a zvyšok predstavuje problém na obidvoch stranách alebo sa nedá presne určiť.

Treba však pripomenúť, že liečba neplodnosti pomocou oplodnenia v skúmavke je časovo, finančne, fyzicky i psychicky veľmi náročná pre oboch partnerov.

12.5.2009 2:51| autor: Radka Borovičková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist