Mrazenie spermií

Mrazením mužských reprodukčných buniek umožňujeme zachovať plodnosť u muža aj v čase, keď prirodzená plodnosť bude z nejakého dôvodu obmedzená a znížená.

Mrazia sa jednak spermie darcov spermií – používané v prípadoch, kedy muž nemôže mať geneticky vlastného potomka, alebo spermie pánov, ktorí ich použijú v budúcnosti pre svoju potrebu. U darcov spermií sa spermie na oplodnenie nikdy nepoužívajú čerstvé.

Sú zamrazované v tekutom dusíku pri superchlade -170° C až -190° C a zamrazené môžu byť dlhodobo. Pri procese zamrazovania a rozmrazovania spermií časť z nich tento proces neprežije, a preto ak je to možné, u pánov sa používajú čerstvé spermie. Spermie sú zamrazované a uskladnené v jednotlivých plastových tyčinkách, s dobrým systémom označovania, nehrozí preto pomiešanie alebo zamenenie spermií.

Aké sú dôvody na mrazenie spermií?

Je ich viacero. Preventívne si spermie dávajú mraziť páni pred dlhodobými odchodmi na vojenské misie, pred plánovaným otehotnením, ak partner nebude dostupný, alebo bude mať psychický blok odovzdať ejakulát v určenom čase.

Dôležité je mrazenie spermií pred ohrozením plodnosti pred liečbou nádorových ochorení chemoterapiou a rádioterapiou alebo pred odstránením semenníkov. Takisto imunosupresívne a cytostatické kúry pred liečbou niektorých nenádorových ochorení sú dôvodom na preventívne mrazenie spermií.

U pánov, ktorí ich majú v ejakuláte veľmi málo, si opakovaným mrazením akoby zbierajú spermie pre prípad, že by v čase IVF v ejakuláte prítomné žiadne neboli. Po operačných zákrokoch MESA, TESE (operácia semenníkov na priame získavanie spermií) je možné zamraziť spermie, ktoré sa nepoužijú.

Čo mám robiť, ak si chcem zamraziť spermie?

Zvyčajne stačí kontaktovať centrum asistovanej reprodukcie alebo iné centrum, ktoré vlastní spermobanku. U muža sa to končí odberom spermií, ktorý sa realizuje v centre, alebo za ideálnych podmienok sa dá ejakulát priniesť. Po vyšetrení spermiogramu sa spermie zamrazia na rôzne dlhé obdobie a uskladnia v kontajneri s tekutým dusíkom.

Táto služba nie je hradená zdravotnou poisťovňou a muž si ju hradí. V čase plánovaného tehotenstva a použitia spermií na insemináciu alebo IVF sa spermie rozmrazia a použijú na oplodnenie partnerky. Muž môže mať zamrazené viaceré vzorky spermií na opakované použitie.

Môžem darovať spermie?

Darcovstvo spermií je upravované zákonom a na darcu sú kladené prísne zdravotné kritériá. Darcom môže byť zdravý muž vo veku 18 až 35 rokov, s výborným zdravotným stavom. Pred zaradením do darcovstva má muž vyšetrený spermiogram, infekčné ochorenia, genetické testy, testy na niektoré špeciálne ochorenia, ako je cystická fibróza a chlamýdie. Po zamrazení spermií sa testy po pol roku opakujú a až pri negatívnych testoch je možné spermie darcu použiť.

Darcovstvo je úplne anonymné pre obe strany a ani v budúcnosti nie je možné zistiť príjemcami totožnosť darcu. Takisto darca nevie, pre koho boli spermie použité. Darovať spermie je možné opakovane, avšak celkový počet odberov je limitovaný. Darcovi centrum hradí náklady spojené s darovaním.

12.5.2009 3:25| autor: Peter Krajkovič

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist