Moje dieťa vychováva moja matka

Vzťah medzi matkou a dcérou býva veľmi silný a postupom času sa mení. Rodičovský vzťah sa mení na partnerský. Keď si dcéra založí vlastnú rodinu, ukáže sa, či je matka schopná novú rolu zvládnuť.

Niektoré matky sa tejto zmene prispôsobia tak, že svojim dcéram vychádzajú v ústrety, sú ochotné robiť pestúnky a pomáhať spočiatku neistým dcéram pri starostlivosti o deti a ich výchove. Dcéry ako novopečené matky túto pomoc často veľmi ocenia. Iné matky však považujú novú situáciu za výzvu, ktorá má potvrdiť ich rodičovské schopnosti, a začnú do výchovy a starostlivosti o vnúčatá nemiestne zasahovať. Tieto snahy následne bývajú zdrojom nespočetných konfliktov. Ako v tejto situácii reagovať a uhájiť pred matkou vlastný priestor?

• Dôležité je komunikovať
Porozprávajte sa s matkou o svojich názoroch na výchovu a starostlivosť o dieťa. Každá z vás pochádza z inej generácie. Rady a postupy, ktoré sa dnes odporúčajú vo výchove detí, sa často líšia od tých, ktoré odborníci odporúčali generácii vašej matky. Dôležité teda je s matkou o vašich pohľadoch a názoroch na výchovu dieťaťa navzájom komunikovať a snažiť sa ich pochopiť.

• Vyjadrite svoje pocity a názory
Ak nesúhlasíte s matkiným výchovným prístupom alebo máte pocit, že vám príliš zasahuje do vášho vlastného priestoru, otvorene jej to povedzte. Keď o tom hovoriť nebudete, ovplyvnia vaše nevypovedané pocity aj váš vzájomný vzťah.

• Zachovajte rešpekt
Keď s matkou nesúhlasíte, nenechajte sa uniesť emóciami, povedzte svoj názor, no nezabudnite ho vyjadriť citlivo a s rešpektom k nej a k jej názorom. Každá matka to so svojou dcérou myslí dobre. Ak budete príliš konfrontačná, môže sa matka uraziť a váš vzťah s ňou sa iba zhorší.

• Pri kritike buďte diplomatické
Keď máte dojem, že vám matka príliš zasahuje do vašej výchovy dieťaťa, oceňte najskôr jej ústretovosť a záujem, vyzdvihnite konkrétne správanie, ktoré sa vám páči, a až potom hovorte o tom, čo vám prekáža. Vaša matka tak nebude mať pocit, že robí všetko nesprávne, a ľahšie vaše výhrady prijme.

Napriek všetkým konfliktom a komplikáciám, ktoré sa môžu objaviť vo vzťahoch, keď sa matky príliš angažujú vo výchove vnúčat, býva vzájomné puto medzi matkou a dcérou veľmi silné. Treba mať na pamäti, že väčšina matiek chce pre svoje dcéry iba to najlepšie a často si myslia, že im to najlepšie dávajú práve záujmom a starostlivosťou o vnúčatá. O pocitoch a názoroch je preto dôležité spolu hovoriť a predísť mnohým zbytočným nedorozumeniam.

2.10.2010 7:36| autor: Petra Vondráčková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist