Rozprávanie s rodičmi prospieva deťom viac ako čítanie rozprávok

Jazyková zdatnosť detí sa neustále znižuje a svedomití rodičia sa ju snažia u svojich potomkov rozvíjať pravidelným čítaním. Oveľa dôležitejšia je však konverzácia medzi nimi a deťmi, pretože rozhovor obohacuje vyjadrovacie schopnosti dieťaťa.

Rozhovor rodičov s potomkami pred spaním je podľa kalifornských psychológov až šesťkrát účinnejší pre vývoj reči ako predčítanie knižiek, pri ktorom sú deti len pasívnymi poslucháčmi. Rozhovor má vraj význam aj pre najmenších, ktorí ešte nie sú schopní tvoriť správne tvary slov, ale ich jednoduché odpovede sú veľmi dôležité a zásadne ovplyvňujú jazykové schopnosti.

Dôležitá aktivita dieťaťa
„Pediatri a ďalší odborníci podporujú rodičov v tom, aby svojim deťom čítali, rozprávali príbehy a poskytovali im tak jazykový vývoj,“ tvrdí psychológ Frederick Zimmerman z California University. Podľa neho je to však pre dieťa príliš pasívna úloha a nekladie dostatočný dôraz na vyjadrovacie schopnosti dieťaťa.

Experimentálna štúdia dokázala, že deti vo veku okolo štyroch rokov, ktoré denne komunikujú so svojimi rodičmi, majú šesťkrát lepšie výsledky v jazykových testoch ako tie, ktorým rodičia čítajú len z knižiek. Takzvané „konverzačné“ deti majú oveľa hlbší a širší slovník a robia menej chýb vo výslovnosti i gramatike.

Odborníci z Kalifornie tiež zistili, že sledovanie televízie nemá síce na slovník a vyjadrovacie schopnosti žiadny pozitívny vplyv, ale rovnako ani negatívny.
Novinky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist