Majka v 24. tt – Čo všetko už dokažeme

TEHUĽKA LIVE! MAJKA V tomto týždni dosiahli bábätká hranicu pre prežitie pri predčasnom pôrode. Samozrejme že dúfam, že nič také nenastane, ale keby nedajbože prišli nejaké komplikácie, tak je už veľká šanca, že všetko by dobre dopadlo.

majka-tehotenske-reklama-035-1100x618.jpg Zdroj: sofiafoto.sk

Už sa im totižto vyvíjajú a rozlepujú pľúcka a cvične vdychujú aj plodovú vodu. Vyzerajú už skoro  tak, ako budú vyzerať keď sa narodia. Majú už obočie, mihalnice, chĺpky a začína sa im ukladať tuk. Sú už tak vnímavé, že nie len že dokážu rozlíšiť môj a ockov hlas, ale už si uvedomujú existenciu druhého bábätka v maternici. Dokážu si cmúľať ručičky, nožičky, kolienka, zívajú, robia grimasy, vyplazujú jazyk a ochutnávajú plodovú vodu, lebo už majú vyvinuté chute.

Zhruba v tomto týždni sa im začína formovať lateralita, čiže sa rozhoduje o tom či budú praváci po ockovi, alebo ľaváci po mne. V  ďasnách  majú vyvinuté zúbky, ktoré sa im budú neskôr tlačiť von. Dvojičky sú stále väčšie a ťažšie a hlavne aktívnejšie. Môžu sa im už pomaličky začínať otvárať očká, tak som zvedavá či na 3d sone už budú otvorené.

To, ako sú stále aktívnejšie, je vidieť na mojom podskakujúcom brušku. Už majú dokopy aj dosť vysokú váhu, takže dávajú mi zabrať. Okrem bolestí v nohách a brušku pri dlhšej chôdzi ma začínajú opäť bolievať kríže, čo mi vystreľuje až do pravej nohy. Ale pomalým cvičením na fit lopte ma to vždy na chvíľku prejde. Stále sa zväčšujúce bruško ma čoraz častejšie začína dusiť a na vodorovnú polohu v ľahu môžem zabudnúť. Spím už len v polosede, dá sa na to zvyknúť.

Vianočné trhy

Tento týždeň sme boli pozrieť celá rodina na Vianočných trhoch. Všade ma lákali tie úžasné vône nezdravého jedla, tak som si veru dala poriadne mastnú lokšu a tento rok som sa musela uspokojiť s detským punčom. Keď sme sa prechádzali v dave, čoraz viac som si začala všímať mamičky s kočiarmi a ich výbavu. V čom majú detičky zabalené, koľko vrstiev oblečenia asi majú a keď som videla bábätkám tie vyštípané líca od zimy mala som chuť ich začať zohrievať. Myslela som na to, či náhodou nemôže byť zima mojim dvojičkám v brušku, ale bola som poriadne naobliekaná a určite mi telesná teplota neklesla ani o pol stupňa. A k tomu bábätká sú dobre zohrievané plodovou vodou, ktorá ma pre nich teplotu tak akurát a určite neklesne.

Na trhoch som videla až tri dvojkočiare. Jeden bol taký istý ako máme my, len v inej farbe. Tak som pozorovala ako sa čerstvým rodičom s ním manipuluje a vyzerali, že nemali problém ani v zákrutách, ani na nerovnom povrchu. Kočiar pekne tlmil všetky jamy a dvojičky v hlbokých vaničkách spokojne ležkali. Bolo to také milé vidieť mladého ocka ako tlačí kočiar a vedľa ide pekná mamička, už som si predstavovala nás dvoch ako spolu budeme chodiť na prechádzky do prírody.

Čítajte tiež:

Inštinkt hniezdenia

Celá táto veselá vianočná nálada sa mi ešte viac stupňovala keď začalo vonku snežiť. Za jeden deň a jednu noc u nás nasnežilo ako keby snežilo týždeň v kuse. Z okna to vyzerá krásne, ale keď vyleziem z domu, už to zasa taká krása nie je. Všetko sa šmýka a ja som momentálne čoraz ťarbavejšia. Musím si dávať obrovský pozor aby som nespadla. Vianočné upratovanie a výzdobu spolu so zdobením stromčeka som stihla už pred dvoma týždňami, tak teraz len dokupujem nejaké somarinky.

Minule keď som čakala u maminy kým príde z práce, začala som jej upratovať byt a reku vyzdobím aj u nej, nech už potom nemá s tým robotu. Tak keď prišla domov čakalo na ňu milé prekvapenie. Tieto moje záchvaty upratovania a premiestňovania vecí v dome asi súvisia s inštinktom hniezdenia, ktorý ževraj má väčšina tehotných mamičiek. Pomaličky sa tak pripravujú na príchod bábätka. Je to asi niečo také, ako keď bolo moje morské prasiatko tehotné a pár týždňov pred pôrodom už nechcelo spávať v búdke ale začalo si zo sena robiť hniezdo.

Majka


Majka je v 24. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

5.12.2017 4:02

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist