Vitamínové doplnky pre tehotné

OTÁZKA TÝŽDŇA Dobrý deň, som na začiatku tehotenstva a váham, či brať nejaké vitamínové doplnky pre tehotné. Myslím, že vyvážená strava bude stačiť a navyše nechcem, aby bábätko bolo veľké. Čo by ste mi poradili?

Odpovedá MUDr. Michal Koucký Ph.D., Gynekologicko-pôrodnícka klinika VFN a 1. LF UK v Prahe:

Tehotenstvo síce nie je choroba, ale pre organizmus znamená veľký nápor. Vyvážená strava s príjmom zeleniny a ovocia by mala byť samozrejmosťou. Tak či tak, faktom je, že telo má na niektoré vitamíny zvýšené nároky, ktoré nemôžeme v dostatočnom množstve z bežnej stravy prijať.

Napríklad zelenina bohatá na kyselinu listovú, ktorou môžeme ovplyvniť vývojové poruchy alebo riziko predčasného pôrodu či potratu, stráca v priebehu skladovania či tepelnej úpravy až 95 % prospešných látok. A navyše každá druhá žena kyselinu listovú prijatú z potravy nedokáže optimálne metabolizovať na prospešné foláty.

V súčasnosti sa dá MTHFR porucha obísť prostredníctvom metafolínu (5-metyltetrahydrofolátu), ktorý je obsiahnutý v niektorých preparátoch pre tehotné. Vplyv vitamínov na veľkosť bábätka nebol nikdy preukázaný a ide o veľmi rozšírený mýtus. Vyššia pôrodná hmotnosť sa väčšinou objavuje u mamičiek, ktoré sa v tehotenstve prejedali alebo trpeli tehotenskou cukrovkou.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist