Majka v 23. tt – Problémy s dýchaním

TEHUĽKA LIVE! MAJKA Tento týždeň som začala oveľa viac pociťovať problémy s dýchaním. Keď si ľahnem, dostanem pocit akoby mi niečo ťažké sedelo na hrudi a nedá sa mi poriadne nadýchnuť.

befunky-collageq.jpg Zdroj: sofiafoto.sk

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Snažím sa teda ležať v polosede, aj v noci mám pod sebou asi päť vankúšov. Pokiaľ som si ako tak zvykla na túto polohu moc som sa nevyspala. Každú chvíľku som hore a ukladám sa, prekladám vankúše, popravujem sa, prevraciam sa. Snažím sa spať čo najviac na boku, aj keď v polosede je to troška nepohodlné. Niekedy sa v noci zobudím na to, že sa súrne potrebujem poriadne nadýchnuť. Vtedy sa prejdem na záchod, pretože bábätká mi tlačia na mechúr a stále mám nutkanie na močenie, tak sa po ceste tam a späť aspoň rozdýcham.

Snažím sa čo najviac využívať cvičenia, ktoré sme sa učili na profylaktickej príprave a tým čo najviac roztiahnuť medzirebrové svalstvo a zväčšiť tak priestor pre pľúca a bránicu. Teraz môže mať každé bábätko asi tak 30 cm, čo mi už dáva dosť zabrať. Okrem toho že mi tlačia na bránicu, pľúca a mechúr, mám už problém s obúvaním a obliekaním si nohavíc. Nedokážem sa predkloniť tak, aby som sa dotkla chodidiel, lebo mi zavadzia moje obrovské brušisko. Aj keď sa po niečo zohýbam tak musím roztiahnuť kolená a kvoknúť si.

Ako sa mi stále čoraz viac rozťahujú brušné svaly, tak sem tam zacítim bolesť v okolí pupku. Pani na profylaxii povedala, že tam tesne pri pupku je hrana brušného svalu, ktorý sa rozostúpil a preto to môže bolieť. Nepomôže na to nič, no môžu to troška zjemniť krémy, aby aspoň koža toľko neťahala.

Niekedy mám pocit že už som v ôsmom mesiaci, ale s dvojičkami v brušku je to asi normálne. Predsa len sú dve a všetko sa zväčšuje oveľa rýchlejšie. Doteraz som si pochvaľovala celé tehotenstvo, ale už to pomaličky prestáva byť taká sranda. Nevadí, keď mi je nepohodlne a neviem sa uložiť alebo ma niečo bolí, pichá, tlačí, predstavím si ako budem moje detičky držať, bozkávať a voňať. To je tá najkrajšia predstava a vtedy zabudnem že mi niečo bolo.

Čítajte tiež:

Už máme dvojkočiar

Konečne sme kúpili dvojkočiar. Je taký krásny! Hneď som oprala všetky časti ktoré išli zvliecť aby krásne voňal a už je pripravený. Vyberali sme ho dlho a naozaj starostlivo a oplatilo sa. Je naozaj kvalitný a máme ho vo „full výbave“, všetko čo k tomu patrí – hlboké vaničky, športové časti, vajíčka, striešky na vajíčka, fusaky, tašku na plienky, adaptéry na jednotlivé časti, slnečníky, návleky do dažďa a čo ja viem ešte čo tam všetko bolo. No som nadmieru spokojná a hlavne oveľa kľudnejšia, pretože už máme prvú vec pre naše detičky. Už si predstavujem ako v ňom budú bábätká ležkať a pôjdeme s nimi prvý krát na prechádzku.

Tour de doktori

Je najvyšší čas objednať sa k diabetologičke na glukózový test. Tak som na odporučenie sestričky môjho gynekológa zavolala jednej pani doktorke, či by som u nej mohla test vykonať. Odpoveď bola: „Bohužiaľ, do marca nemáme nič voľné“.  Podobnú odpoveď pre mňa mali aj ďalšie dve diabetologičky, tak keď už som začala stresovať že to ani nestihnem nakoľko je test obmedzený  len do 28. týždňa, sa mi nakoniec podarilo vybaviť termín na december až u tej štvrtej.

V najbližšej dobe musím vybaviť ešte obvodného lekára, od ktorého tiež potrebujem pečiatku do tehotenskej knižky a ešte ma čaká návšteva u ortopéda, u ktorého si chcem dať predpísať podporný pás na bruško. Chvalabohu že zubárku už mám sebou. Pravdupovediac, vôbec sa mi nechce behať po doktoroch a čakať niekde v čakárňach s chorými ľuďmi. Určite teraz nemôžem ochorieť, tak sa snažím všetko vybaviť čo najrýchlejšie a nikde sa zbytočne nezdržovať. Ale budúci týždeň ideme na 3D sono a ja uvidím už aj tváričky našich detičiek. Tak moc sa na to teším.

Majka


Majka je v 23. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

28.11.2017 3:15| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist