Kliešťová encefalitída

Kliešťová encefalitída alebo kliešťový zápal mozgu je infekčné vírusové ochorenie. Vírus sa prenáša prostredníctvom kliešťov prevažne na lesné a poľné hlodavce, na divoko žijúce zvieratá a na domáce zvieratá pasúce sa vo voľnej prírode, ktoré sa stávajú prirodzeným zdrojom nákazy.

Prenos infekcie na človeka je možný nielen po prisatí infikovaného kliešťa, ale výnimočne i požitím tepelne nespracovaného mlieka infikovaného zvieraťa. V zamorenej oblasti sa vyskytuje asi jedno až dve percentá infikovaných kliešťov.

Najrizikovejšia je oblasť západného Slovenska. Podľa výskytu ochorení u ľudí sú u nás hlavné prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy v oblasti Tribeča, Vtáčnika, Nitrianskej a Pohronskej pahorkatiny v údolí Váhu až do okresu Považská Bystrica, v oblasti Malých Karpát, v Záhorskej nížine a v Kováčskych kopcoch, v Krupinskej planine, v Slovenskom krase a v Slánskych vrchoch. Nie všetky kliešte sú však infikované. V niektorých oblastiach je veľké množstvo infikovaných kliešťov, v iných sú nakazení ojedinelo alebo vôbec nie.

25.5.2009 1:40| autor: Marek Petráš

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist