Kedy zadovážiť dieťaťu psa?

Manželia sa často rozhodnú pre psa ešte skôr, ako majú dieťa. Pes potom zaujme postavenie podobné tomu, aké mávajú deti – je závislý od starostlivosti ľudí, pán a pani sú jeho sociálnymi partnermi. Všetok ich voľný čas sa často riadi potrebami psa: dlhé prechádzky, hry s loptičkou, vyhýbanie sa miestam, kam psy nemajú prístup. Nádherný psí život!

Všetko inak?

Čo pre psa znamená, keď do rodiny pribudne ďalší člen v podobe ľudského bábätka? Pes sa musí naučiť, že stredom všetkého diania už nie je on.

Vekové kategórie

Podľa toho, koľko má dieťa rokov, sa môže zapájať do starostlivosti o psa. Zohľadnite však aj individuálny vývin každého dieťaťa. Túto rozhodujúcu skúsenosť by mal pes v každom prípade získať skôr, ako do domácnosti príde dieťa.

Dve muchy jednou ranou

Existuje však možnosť, že ste už dlhší čas chceli mať psa, ale pre nedostatok času to nebolo možné.

  • Keď sú obaja partneri celý deň zamestnaní, nemá sa kto o psa dostatočne postarať. Potom sa ponúka myšlienka, že rodičovská dovolenka je ideálne obdobie, keď by ste si konečne mohli zadovážiť psa.
  • Ľudia vtedy často chcú šteniatko, pretože majú romantickú predstavu, že dieťa bude vyrastať spolu so psom. Veľa rodičov takisto dúfa, že styk so psom bude mať pozitívny vplyv na správanie ich dieťaťa – a nie neprávom. Ale také pozitívne spolužitie sa môže podariť iba v prípade, keď rodičia majú dosť času na to, aby sledovali a usmerňovali kontakty medzi dieťaťom a psom.
  • Nepodceňujte čas a energiu. Vyzbrojte sa nimi, aby ste sa zároveň mohli starať o dieťa i o malého psa.

Batoľa

Keď vaše dieťa konečne dospeje v batoľa, prekonali ste jedno náročné obdobie a možno si užívate skutočnosť, že váš potomok sa aktívne zapája do spoločného rodinného života. Nastal teraz ten správny okamih, keď by ste mohli domov priviesť psa?

  • Pre batoľatá nebývajú psy často nič iné ako pohybujúce sa plyšové hračky. Deti v tomto veku ešte nemajú ani tušenia, že by mohli ostatným živým tvorom spôsobiť bolesť. Keď batoľa uštipne psa do nosa, je preň bolestivé psie zakňučanie skôr výzvou, aby zo psa ešte raz vyčarilo ten smiešny zvuk.
  • Budete potrebovať veľa trpezlivosti, poriadnu dávku pozornosti a dobré nervy, ak budete chcieť do rodiny s batoľaťom začleniť psa.
  • Ak sa vám to podarí, pes sa určite stane cenným obohatením života dieťaťa a naopak – pes získa v dieťati vítaného sociálneho partnera i kamaráta na hry.

Pocit zodpovednosti

Deti, ktoré navštevujú školu, sú už do určitej miery schopné prevziať zodpovednosť za psa a podieľať sa na starostlivosti oň. Majú však aj iné povinnosti a musia sa teda vo svojom obmedzenom voľnom čase naučiť postarať sa ešte aj o jeho potreby. Na druhej strane sa pes môže takto starému dieťaťu stať dôležitým sociálnym partnerom, dokonca aj emocionálnym „dôverníkom“, ktorý môže plniť určitú „kompenzačnú“ rolu. A dokonca môže byť medzi deťmi skvelou témou na rozhovor!

Správny čas

Ideálny vek dieťaťa, v ktorom by ste si mali zadovážiť psa, sa určiť nedá. Každé obdobie jeho rastu či dospievania má svoje výhody i nevýhody.

12.5.2009 12:25| autor: Grada - Pes a dítě

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist