Kde sa berú neznesiteľné svokry?

Možno vás príliš kritizuje, možno vyžaduje príliš veľa pozornosti alebo chce, aby bolo všetko podľa nej. Nemáte ju rada, no dajako s ňou jednoducho musíte vychádzať, pretože je to matka vášho partnera a babička vašich detí. Prečo vám vlastne komplikuje život?

Nie každá svokra je neznesiteľná. Existuje množstvo zrelých žien, ktoré sú úžasnými babičkami a svoju rolu v rodine zvládajú s gráciou a milou ústretovosťou. Napriek tomu fenomén neznesiteľnej svokry existuje a veľa matiek skutočne dokáže partnerom a partnerkám svojich detí poriadne zavariť. Vzťah matky a dieťaťa je totiž od prírody veľmi silný a keď je navyše ešte zaťažený nejakou patológiou, nie je vôbec ľahké odpútať sa od neho do takej miery, aby nezasahoval do vzťahov novovzniknutej mladej rodiny. Všade tam, kde matky vnútorne neprepustili svoje dospelé deti do samostatného života, vznikajú problémy. Za dusno v rodine však nemôžu iba svokry, ale aj partneri. Všade tam, kde deti nepochopili, že už sú dospelé a majú si svoj život žiť nezávisle od rodičov, vznikajú nezrovnalosti. Keď partneri nedokážu svojim matkám nastaviť zdravé hranice, problémy na seba nikdy nenechajú dlho čakať. Psychológovia to nazývajú nedokončená separácia. Je to pomerne častý jav, ktorý zvyčajne v rodine pretrváva niekoľko generácií. Keď sa pozriete na to, akú matku mala vaša neznesiteľná svokra, obvykle objavíte neznesiteľnú starú dámu „na zabitie“. Aké sú najčastejšie typy problémových svokier? Odkiaľ pramenia ich príšerné zvyky? A čo sa s tým dá urobiť?

Večná a zaslúžilá matka

Jej životná rola je byť matkou. Jej perfektné materstvo jej dodáva pocit vlastnej hodnoty. Preto ho nedokáže opustiť ani v čase, keď už má syn skoro štyridsať. Je prehnane starostlivá, aj keď o to nikto nestojí. Touto večnou snahou si ostatných zaväzuje. Nemá veľa vlastných kamarátok a už vôbec nie koníčky alebo kariéru. Aby si udržala ilúziu supermatky, s obľubou kritizuje ostatné matky a najradšej svoju nevestu. Ona mala sviečkovú vždy sviečkovejšiu a deti vychovanejšie. Keď nevesta nedokáže túto stratégiu prehliadnuť, trpí pocitmi viny za to, že nie je dosť dobrá matka a manželka. V kritickom prípade sa dokonca môže stať, že svokra začne nevestu z jej materskej roly doslova vytláčať.

Vládnuca diktátorka

Neznesie žiadny odpor. Je dominantná a agresívna. Obľubuje hádky a vždy musí mať hlavné slovo. Svokor žije zvyčajne pod papučou v jej obrovskom tieni. Robí si, čo chce, a nedá sa s ňou rozumne dohovoriť. Aby sa okolie vyhlo konfliktom, radšej ustúpi. Do jej stabilného repertoára patrí ponižovanie. Je to „vysávačka“ energie a svoje obete drží v šachu zastrašovaním. Rodiny svojich detí by najradšej riadila od A po Z. Tým, že všetkých ovláda, si zabezpečuje svoje vlastné potreby. Vyzerá ako silná osobnosť, no v skutočnosti je to úzkostlivý človek, ktorý manipuláciou a kontrolou bojuje proti svojej neistote, ktorá zo života i zo vzťahov v ňom pramení.

Citová zneužívateľka

Je citovo vyprahnutá. Pôsobí dojmom ukrivdenej chuderky. Často je roky bez partnera. Vyžaduje si starostlivosť a pozornosť. Sama sa nedokáže rozhodnúť skoro o ničom. Jej túžba vešať sa na ostatných je neprimeraná. Vešia sa aj na svoje deti. Je presvedčená, že deti sú tu preto, aby matke dávali lásku v akomkoľvek množstve a pomáhali jej s ťarchou vlastného života. Je majsterkou vo vyvolávaní pocitov viny. Keď sa jej nedostáva dostatočnej starostlivosti, dokáže si dokonca aj zlomiť nohu, aby si získala pozornosť rodiny. Potomkovia takýchto matiek bývajú do detstva emočne na úrovni matkinho partnera, čo je nielen forma zneužívania, ale, samozrejme, aj zdroj konfliktov. Nevesta alebo zať sa totiž so svokrou dostanú do konkurenčného boja o partnerovu pozornosť.

Na všetky svokry platia zdravé hranice

Je jedno, k akému typu sa radí vaša svokra. Je dokonca možné, že je kombináciou opísaných typov a mení sa to podľa počasia. Môže sa stať, že svokra bez rešpektu vstupuje na vaše územie napríklad tým, že stále niečo kritizuje, alebo, naopak, vťahuje vás aj vášho partnera na svoje územie a chce, aby ste prevzali zodpovednosť za jej spokojnosť a starali sa o ňu ako o dieťa. Riešenie je len jedno jediné. Nastaviť zdravé hranice. Je dobré uvedomiť si, že východisko až tak úplne nezávisí od svokry, ale od vás. Je to váš život, vaša rodina, váš manžel a vaša domácnosť. Iného človeka nezmeníte, no svoj postoj zmeniť môžete. Vy rozhodujete o tom, kam svoju svokru vpustíte. Okrem toho si treba uvedomiť, že aj svokra je zodpovedná za svoj vlastný život a vaše pocity viny nie sú namieste. Rodina by síce mala držať pohromade a pomáhať si, na druhej strane však pomoc a súdržnosť nesmú zájsť tak ďaleko, že vás to bude ničiť. Aj tu je teda nutné nájsť tú správnu hranicu.

Ako postaviť plot

Do problémov so svokrou nikdy nezaťahujte deti a rešpektujte aj to, že svokra je matkou vášho partnera a že medzi nimi existuje silný vzťah. Nenúťte teda manžela, aby za vás riešil váš vzťah s jeho matkou. Ste dospelá. Snažte si vyriešiť svoj problém so svokrou priamo. Kým to však urobíte, môžete sa o tom s manželom poradiť. S manželom však určite najskôr prediskutujte vážne veci, dospejte k nejakému konsenzu a riešenie potom svokre prezentujte spoločne. Ak sa rozhodnete pre zmenu, pokojne, ale jasne povedzte svokre, čo vám na jej správaní prekáža, a definujte pravidlá, podľa ktorých sa hrá na vašom území. Keď to nebude chcieť rešpektovať, mali by ste si premyslieť, ako budete reagovať. Extrémnym riešením môže byť dokonca aj obmedzenie styku, ale takýto radikálny rez už musí byť výsledkom partnerského rozhodnutia. V každom prípade je namieste určitá pevnosť a neústupnosť. Neznesiteľné svokry sú totiž vynaliezavé a len tak ľahko sa nevzdávajú.

Váš partner a jeho matka

V trochu horšej situácii ste v prípade, ak na svojej matke visí váš partner. Tu je totiž každá rada drahá. Nedokončená separácia je problém, ktorý sa nevyrieši zo dňa na deň. Niečo však predsa urobiť môžete. Aj voči vlastnému partnerovi si môžete vymedziť hranice a jasne mu dať najavo, čo ste ešte ochotná znášať a čo už je pre vás veľký problém, trvať na svojom a obrniť sa trpezlivosťou. Váš drahý by si mal postupne uvedomiť, že skutočne dospelý muž je v prvom rade partner a otec a až potom syn a že jeho vlastná matka, ak nie je práve na smrteľnej posteli, stojí až za jeho vlastnou rodinou.

Na Babywebe riež nájdete:

Svokra, švagriná a tie druhé „matky“ – požehnanie alebo problém?
Keď dieťa stráži babička
Starí rodičia – pomoc alebo komplikácia?

11.10.2011 9:36| autor: Jana Mihovičová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist