Je Bratislava aj pre deti?

Poznáte chytľavý hit českej kapely Katapult, v ktorom sa opakuje nástojčivá otázka: Co děti? Mají si kde hrát?
Aké možnosti má rodič s malými deťmi v Bratislave, ak nechce tráviť čas doma alebo v detskom kútiku niektorého nákupného centra?

Materské centrá a kluby

V Bratislave úspešne funguje sieť materských centier. Za všetky spomeňme aspoň Mama-centrum v krásnom prostredí Horského parku. V Starom meste, na Palisádach, vznikla pred niekoľkými rokmi z iniciatívy novinárky Jany Žitňanskej detská herňa Klub Palisády.

Klub je otvorený každý deň a ponúka divadelné predstavenia, výtvarné dielne, čítanie rozprávkových knižiek či oslavy narodenín s kúzelníkom alebo šašom.

Sympatické je, že sa tu rodičia môžu s deťmi nielen pohrať, ale si aj posedieť pri káve či inom malom občerstvení. Mamičky majú k dispozícii prebaľovací pult i miestnosť na dojčenie, mikrovlnku na prihriatie vlastného jedla, detskú stoličku a miesto na odkladanie kočíkov. Pre najmenšie deti je vyhradený osobitný priestor a hračky, ktoré zodpovedajú ich veku.

Kultúra zábavne

Ak chcete rozvíjať výtvarné cítenie detí, určite by ste nemali vynechať Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana. Potom prejdete len pár krokov cez ulicu a rovno z tvorivej dielne môžete vojsť do sveta bábok a marionet – nedávno otvorené divadielko Gašparkovo hrá cez týždeň bábkové predstavenia pre školy a škôlky a cez víkendy pre verejnosť. K divadlu patrí galéria so zbierkou takmer storočných marionet a stolových bábkových divadiel.

Dostatok ihrísk

V Bratislave je dostatok detských ihrísk, dokonca aj na starých sídliskách. Len kúsok od centra nájdete celoročne otvorenú Medickú záhradu, zelenú oázu s množstvom lavičiek, fontánou a veľkým, farebným a nápaditým detským ihriskom.

Cestovanie v MHD

Slabinou mesta je však cestovanie MHD. Nečudo, že väčšina matiek s malými deťmi radšej rieši cestovanie vlastným autom. Nikdy nezabudnem, ako som sa pred tromi rokmi chcela presunúť električkou z Rače do centra a omylom som nastúpila uprostred vozidla. Vodič na mňa na celú električku začal hulákať, či neviem, že sa nastupuje prvými dverami…

Podľa internetových stránok imhd.sk nie je dodnes ani jedna električka v Bratislave z 243 prevádzkovaných nízkopodlažná. O čosi lepšie je to s trolejbusmi: nízkopodlažných je 7 (zo 125 prevádzkovaných) a vedú autobusy – z 514 prevádzkovaných sa s kočíkom hladko dostanete do 144…

Chýbajú detské kaviarne

Keď konečne sedíte v nízkopodlažnom vozidle a veziete sa s dieťaťom do centra, vonku je zima a nemôžete tráviť čas v parku, vynorí sa ďalšia otázka: kde nájsť kaviareň, v ktorej budete vítaní aj s deťmi?

Zatiaľ ich je žalostne málo a nie sú najlacnejšie: aj tak však odporúčame reštauráciu na prízemí Slovenského rozhlasu, kde je pre deti vyhradená miestnosť s hračkami a reštauráciu Primi pod Michalskou bránou, kde na deti čaká ozajstné detské menu (nielen hranolčekové) a personál, ktorý nezazerá, keď je ryža na zemi.

To sú bohužiaľ výnimky. Na návštevu s malým dieťaťom zatiaľ nie sme v reštauráciach ani v penziónoch veľmi pripravení.

16.2.2010 11:03| autor: Barbora Škovierová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist