Goji, Spirulina a ďalšie netradičné potraviny

Neviete, čo je Goji alebo Spirulina, a hľadáte pre svoje nenarodené bábätko tú najlepšiu výživu? Existujú exotické potraviny, ktoré sa tešia stále väčšej obľube

Goji

Ide o sušené plody kustovnice čínskej. Majú červenú farbu a vyzerajú tak trochu ako sušené hrozienka. Jej chuť sa ťažko k niečomu prirovnáva, treba ju vyskúšať osobne. Goji sa považuje za liečivú potravinu, ktorá podporuje dlhovekosť a vitalitu. Obsahuje osemnásť druhov aminokyselín, až dvadsaťjeden stopových prvkov a patrí medzi najbohatšie zdroje karotenoidov, dokonca je významnejší než mrkva.

Obsahuje aj silné antioxidanty, ktoré zabraňujú poškodzovaniu buniek a starnutiu organizmu. Sušia sa šetrne na slnku a bez použitia chemikálií.

A ako ho konzumovať? Jednoducho maškrtiť podobne ako hrozienka alebo ho pridať do müsli, jogurtov, prípadne do čaju.

Lúpané konopné semienka Bio

Semienka sú unikátny zdroj jednoduchých bielkovín, ich konzumácia prispieva k dobrému fungovaniu imunitného systému. Obsahujú dvadsať aminokyselín vrátane ôsmich esenciálnych. Sú bohaté na minerály, jód, chróm, striebro, chlorofyl a lecitín.
Majú výbornú orieškovú chuť a je možné nasypať ich do jogurtu, müsli, šalátov, pridať do buchiet, jednoducho fantázii sa medze nekladú.
Z konope sa vyrába aj múka, čokoláda, rôzne tyčinky…

Chlorela a Spirulina

Ide o sladkovodné riasy, ktoré podporujú imunitný systém, obsahujú výnimočne veľa vitamínov, minerálov, ako napríklad horčík a železo, rovnako aj látok podporujúcich detoxikáciu organizmu, krvotvorbu alebo redukciu telesných pachov. Významný je ich obsah antioxidantov. Napomáhajú šetrnému a prirodzenému spôsobu vyprázdňovania hrubého čreva, urýchľujú prechod odpadových látok a zabraňujú ich hnilobnému rozkladu. Eliminujú tvorbu hemoroidov, zápch a kŕčových žíl. Priaznivo pôsobia pri cukrovke. Zlepšujú koncentráciu, pamäť a spomaľujú starnutie, posilňujú energiu. Podporujú hojenie rán a chránia pre UV žiarením.

Užívajú sa vo forme tabletiek podľa návodu, väčšinou približne dvadsaťpäť minút pred jedlom.

Sušená biosrvátka Amálka

Kokteil vyrobený z tohto produktu je výborný na raňajky alebo olovrant, má niekoľko príchutí a existuje aj vo forme bonbónov.
Sušená srvátka obsahuje minerálne látky, stopové prvky a vitamíny v prírodnej forme, preto ich naše telo lepšie využije. Je bez pridania cukru a sladidiel.

Podporuje peristaltiku a tvorbu črevnej flóry, prospieva pokožke, a to aj vďaka obsahu draslíka, ktorý podporuje hydratáciu pokožky a zlepšuje jej štruktúru, vzhľad a pomáha pri celulitíde. Znižuje hladinu cholesterolu a vďaka svojmu vysokému obsahu vápnika má pozitívny vplyv na zuby a kosti. Je vhodná aj pre dojčiace ženy, pretože zlepšuje kvalitu materského mlieka.

Quinoa

Ide o bezlepkovú obilninu s vysokým obsahom železa, bielkovín a ďalších minerálov.
Drobné žlté guľôčky podávame ako prílohu. Je vhodné kombinovať ich napríklad s ryžou alebo s pohánkou. Uplatní sa aj ako zápražka do polievky.

Nebojme sa vyskúšať niečo nové.

12.5.2009 12:12| autor: Iva Oberajtrová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist