Dievčatko alebo chlapček? Je dobré poznať pohlavie dieťaťa pred pôrodom?

Ultrazvuk postavil nastávajúcich rodičov pred voľbu, s ktorou si ich starí rodičia hlavu lámať nemuseli. Chcú alebo nechcú poznať pohlavie dieťaťa? Táto úžasná možnosť dopredu sa pripraviť na to, koho privedieme na svet, však nemá len svoje výhody.

holka_nebo_kluk-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Ak to poloha dieťaťa umožňuje, možno na ultrazvuku zistiť pohlavie dieťaťa od 15. týždňa tehotenstva. „Dnes sa už však na ultrazvuku rodičov nepýtajú, tak ako kedysi, či chcú poznať pohlavie dieťaťa, ale skôr naopak, či ho vedieť nechcú,“ hovorí skúsený francúzsky pediater Alain Benoît.

A tým, ktorí sa chcú nechať prekvapiť až pri pôrode, odporúča, aby na to pri vyšetrení dopredu upozornili, nech sa potom nedozvedia, čo nechcú, aby následne neboli sklamaní. No zvedavosti odolá len málokto. Hlavne budúci oteckovia preferujú konkrétnejšie informácie.

Niektorí rodičia chcú byť informovaní aj preto, aby mohli pripraviť staršie deti, či sa im doma objaví braček alebo sestrička. Napríklad vo Francúzsku chce poznať pohlavie dieťaťa zhruba 80 percent rodičov. Častejšie je to pri prvom dieťati, pri druhom sa skôr nechajú prekvapiť.

Pripravia sa o časť radosti

Na prvý pohľad to môže vyzerať, že z praktického hľadiska je lepšie poznať pohlavie dieťaťa. Už je jasné, pre koho kupujeme bábätkovské veci, môžeme vybrať aj meno. Skrátka sa už o ňom hovorí ako o človeku, akoby už bolo na svete. Tým sa však dvojica ochudobňuje o časť procesu, v ktorom sa mení na rodičov.

Rodina aj priatelia tiež nie sú takí napätí a potom prekvapení, keď sa dieťa narodí. Už to nie je taká veľká udalosť. Navyše horšie znášajú sklamanie z reality, lebo bábätko nikdy nie je také, aké sme si ho predstavovali. A ak poznáme jeho pohlavie, má meno, tak si chtiac-nechtiac k nemu priraďujeme aj nejaký výzor.

Zmieriť sa s tým, že drobček je iný, je potom ťažšie, než keď musíme spracúvať prekvapenie z toho, akého je dieťa pohlavia. „V tej chvíli nám je jedno, či je to maličké dievčatko a my sme chceli poriadne chlapisko, jednoducho je dieťa na svete a my sa oň musíme postarať,“ hovorí pediater.

No ak sa rodičia, ktorí si túžobne prajú chlapčeka, už v tehotenstve dozvedia, že to bude dievčatko, tak táto „zlá“ správa môže vyvolať negatívne emócie. Navyše je tu ešte jeden zádrh, a to, že pri ultrazvuku sa môžu aj pomýliť.

Keď druhé pohlavie desí

Hlavne aby to bolo zdravé,“ povie si väčšina rodičov. Existujú však aj takí, ktorí si nedokážu predstaviť, že by sa im narodilo bábätko iného pohlavia, než si želajú. S takýmito prípadmi sa stretáva Séverine Dagan-Berteau špecializovaná na perinatálnu psychológiu.

Mala v starostlivosti ženu, ktorú prenasledovali obavy, že sa jej narodí chlapec. Potom sa zistilo, že mala brata, ktorý ju tyranizoval. Naopak, iná jej klientka mala hrôzu z toho, že čaká dievčatko. Mala totiž problematické vzťahy so svojou matkou, ktorá ju podľa nej nikdy nemilovala. „Vidíte, tá malá ma tiež nemá rada, stále ma kope,“ sťažovala sa na svoje nenarodené dievčatko. Jej negatívne pocity sa síce psychologičke odstrániť nepodarilo, to ani nie je možné, ale podarilo sa jej ich zmierniť.

V takýchto extrémnych prípadoch je dôležitá pomoc odborníka. Rovnako aj po pôrode dieťaťa, ak pretrváva sklamanie z toho, že je opačného pohlavia, než sme si priali. Keď sa dezilúzia nerozplynie, rodičia ju navyše potláčajú, tak sa z toho začarovaného kruhu málokedy dostanú.

Niekedy však pomôže čas. „Keď mi povedali, že to bude chlapček, tak som sa od sklamania takmer rozplakala,“ zverila sa Mária. „A teraz som veľmi rada, že mám chlapca, a keby som mala mať druhé dieťa, tak chcem znovu chlapčeka.“

Priateľom to prezradíme tortou

Z Ameriky si do Európy razí cestu aj typ oslavy, pri ktorej nastávajúci rodičia originálnym spôsobom odhalia príbuzným a známym pohlavie bábätka, ktoré čakajú. „Trendy“ mamičky už o „gender reveal párty“ alebo „gender cake párty“ asi počuli. Možno si zvoliť niekoľko spôsobov, ako túto dôležitú udalosť oznámiť.

Ak chcú zažiť prekvapenie aj sami rodičia, nechajú si na ultrazvuku napísať pohlavie dieťaťa na lístok a ten vložia do obálky. Potom si ho môžu sami otvoriť v súkromí, napríklad pri nejakej slávnostnej večeri alebo romantickom okamihu.

Ak sa chcú o tajomstvo podeliť s priateľmi, usporiadajú oslavu a obálku otvoria až tam. Prípadne oznámia pohlavie dieťaťa ešte rafinovanejším spôsobom, a to tak, že naservírujú tortu patričného odtieňa. Ak bude zdobená do ružova, tak to bude dievčatko, ak do modra, chlapček.

1.12.2020 3:16| autor: Helena Chvojková 

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist