Chcem vôbec rodinu?

Nielen ženy premýšľajú o tom, ako raz zvládnu svoju rodičovskú úlohu. Mužov táto situácia často zaskočí a dobre vedia, že ich životný rytmus sa veľmi zmení.

Ak si otázku, či rodinu zvládnete, kladiete pri pohľade na svoju tehotnú partnerku, tak asi áno. Nemôžete síce presne vedieť, čo nová rodina znamená, ale môžete si to vyskúšať v predstavách.

Iné rozdelenie času

Ako všetko na svete, aj nová rodina má svoje za a proti. Ak hovoríme o „proti“, tak tých je veľa. Budete mať oveľa menej času pre seba i svoju partnerku, o vašich koníčkoch a kamarátoch ani nehovoriac. Minimálne spočiatku svojho rodičovstva budete dosť obmedzení v akčnom rádiuse svojich aktivít.

Všetko inak

Navyše deti po narodení majú veľmi malú schopnosť tolerovať váš denný rytmus a budú vás nútiť, aby ste prijali ich režim. Takže prvé mesiace môžete zabudnúť na celonočné spanie, nerušené večierky s priateľmi a podobne.

A vo chvíli, keď sa rytmus potomka ako-tak ustáli a vy sa začnete opäť tešiť z väčšej autonómie a pokoja, začnú mu rásť prvé zuby. Len čo bude aspoň trochu pokoj od zubov, vaša partnerka sa rozhodne, že prestane dojčiť. Keď sa potomok zmieri s faktom, že už nebude dostávať mlieko od mamičky, začne vzdorovať a vy budete musieť zložito presadzovať svoju autoritu. Keď sa vám to podarí, bude tu škôlka a prvé sociálne problémy a tak ďalej a tak ďalej.

Takto sa môžeme rozprávať donekonečna. A to ešte nespomínam detské choroby a úrazy. Skrátka a dobre, s deťmi sú samé starosti a váš život už nikdy nebude taký istý ako predtým.

Prečítajte si tiež:

• Ako zistím, že už je ten správny čas na dieťa?

Pozor, sú tu aj výhody!

Na druhej strane majú deti jednu velikánsku výhodu. Áno, naozaj je iba jedna, ale zato rozhodujúca – sú to vaše deti, respektíve vaše dieťa, a to samo osebe bude dostatočne veľkou odmenou. Sledovať vývin a rast svojej ratolesti a pomáhať jej preťapkať prvé kroky životom je odmena, ktorá stojí za to.

Ak deti ešte nemáte, musíte počkať na ich narodenie, pretože tou najväčšou radosťou, ktorá vás v budúcnosti čaká, je vzťah medzi vami a úplne novým členom vašej domácnosti. Ak môžete, nevynechajte pôrod, aby ste boli hneď pri samom začiatku.
Do starostlivosti o dieťa sa zapojte, ak je to možné, hneď od začiatku. Aj keď si možno budete pripadať ako piate koleso na voze, neľakajte sa toho! V skutočnosti to nie je pravda.

Aj mamička musí nájsť správny rodinný rytmus v úplne novej situácii. Tolerujte ju, podporujte ju a nesťahujte sa do seba. Fakt, že sa výrazným spôsobom budete zúčastňovať na starostlivosti o potomka, je základom pevnej väzby medzi vami a dieťaťom, čo sa prejaví neskoršie na jeho vývine.

Na všetko budete dvaja
Byť dobrým rodičom, to je schopnosť, ktorú sa musíte nejaký čas učiť. Nezabudnite však, že ste na to s partnerkou dvaja. Ak si budete navzájom oporou, rodičovstvo sa vám stane radosťou a tým, čím má byť – zmyslom života.

A najdôležitejšie nakoniec – netreba sa novej rodiny obávať, napokon pravdepodobne zistíte, že váš život je bohatší a spokojnejší.

Na Babywebe tiež nájdete:

Chceme dieťa obidvaja?
Bude môj partner dobrým otcom?
Rodina verzus zamestnanie

29.1.2012 10:13| autor: Martin Prokeš

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist