Bude môj partner dobrým otcom?

Každý máme nejakú predstavu o tom, čo pre nás znamená byť dobrým otcom. Aké by mal mať vlastnosti, osobnostné kvality, postoje, ako by mal vyzerať. Obraz rodičovských postojov, či sa nám to páči, alebo nie, vložili do nášho podvedomia matka s otcom (vlastným či nevlastným). Predlohu otca preto hľadajme vždy vo vlastnom detstve. Už vtedy sa v nás začína tento obraz utvárať a vyvíja sa aj vtedy, keď sa sami staneme rodičmi

Som ako otec

„Budem ako otec! Takto to robí otec,“ typické vety prváčika či druháčika, ktoré svedčia o jedinom – dieťa sa identifikuje s rodičovským vzorom. Snaha byť ako ON, už to nemusí byť iba vlastný otec, pokračuje i v strednom a staršom školskom veku. Táto identifikácia s mužským vzorom je pre zdravý vývoj osobnosti veľmi dôležitá.

Pohľad späť

Nikoho asi neprekvapí zistenie, že deti vyrastajúce v citovo vrelom prostredí dokážu v dospelosti lásku dávať i prijímať. Deti citovo deprimované, teda tie, ktoré vyrastajú bez rodičovského prijatia, lásky, ktorých citové potreby neboli uspokojené, spravidla nevedia lásku ani prijať, ani poskytnúť a ako rodičia potom vytvárajú citovo chudobné zázemie.
Ak si pozorne všimneme, ako vzťahovo funguje partnerova rodina, nájdeme jednu z možných odpovedí nielen na otázku, akým bude otcom, ale aj na to, ako sa bude pravdepodobne správať k vám ako k životnej partnerke.

V rodine, kde vládne trvale patriarchálna ruka otca, navyše v despotickej rukavici, sotva zostane miesto na kompromisy. Syn z takejto rodiny pravdepodobne nebude partnerku romanticky obsypávať lístkami ruží a ponúkať rovnocenné postavenie, uznanie, kompromis. A ak otec navyše obľuboval manipuláciu, potom radšej nasaďte sedemmíľové čižmy a utekajte!

Je už zrelý?

Základným predpokladom „dobrého rodiča“ je jeho zrelosť. Niektorí ľudia vstupujú do manželstva a rodičovskej úlohy nezrelí a nevyspelí. Ako to rozoznať?

Takýto človek naďalej tvrdohlavo lipne na svojom predchádzajúcom, predrodičovskom spôsobe života. Nedokáže sa vzdať žiadnej zo svojich pôvodných záľub a dieťa je pre neho nepohodlnou komplikáciou. Takýto rodič ešte nedozrel na to, aby prijal zodpovednosť za niekoho iného. Ak musí ísť partner po práci za svojím koníčkom, hoci vie, že jeho partnerka je chorá a sama doma s trojmesačným dieťatkom, pričom ho navyše ráno po prebdenej noci prosí, aby v ten deň oželel voľnočasovú aktivitu, no on sa napriek tomu ešte cestou zastaví v „soláriu“, ide o ukážkovú nezrelosť s dostatočnou dávkou sebectva.

• POZOR! Prečítajte si – Desatoro otecka

Umenie byť spolu

Príchod nového človiečika na svet vždy predstavuje pre „jeho ľudí“ veľkú zmenu a je úplne prirodzené, že sa mu všetko prispôsobuje. Pre mnohých nastávajúcich otcov je táto zmena sprevádzaná obavami, ako v novej úlohe obstoja, ako si poradia so zodpovednosťou.

Tehotenstvo a spoločne očakávané dieťatko poskytuje dostatok času pripraviť sa na novú úlohu. V tomto období je veľmi dôležitá komunikácia. Ak ste schopné prežívať s partnerom svoje pocity, váš partner sa zaujíma o to, ako je vám i dieťatku, ak sa viete spoločne radovať z jeho vývojových pokrokov a ultrazvukových obrázkov, potom môžete zaspávať s uspokojivým pocitom, že základy dobrého otca sú položené na správnom mieste.

Na Babywebe tiež nájdete:

Aký bude, keď sa stane otcom?
Chcú dieťa, ale bez partnera
Prehnané očakávania môžu zničiť váš vzťah

20.6.2011 10:04| autor: Renata Gregorová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist