Ako zapojiť otecka?

Odpoveď je jednoduchá: čo najviac. V našej spoločnosti panuje presvedčenie, že na počiatku života je pre dieťa najdôležitejším človekom jeho matka a otec je tu len akosi do počtu. To nie je pravda. Častý kontakt s dieťaťom pestuje v dieťati i v otcovi silnú citovú väzbu, ktorá je pre ďalší vývoj vášho potomka nesmierne dôležitá.

V zásade neexistuje nič v materskej starostlivosti, čo by otcovia nemali zvládať, teda okrem dojčenia, samozrejme. Veľa otcov sa však na starostlivosti o dieťatko veľmi podieľať nechce. Tam treba uvažovať o dôvodoch.

Najčastejším z nich je pracovná vyťaženosť. Ak sa otec vášho dieťaťa vracia domov o desiatej večer a odchádza o piatej ráno, je pochopiteľné, že jeho nasadenie v rodinnom živote nebude stopercentné. Ak je práve toto problém vášho partnera, tak je jasné, že môže rodine venovať iba relatívne malú časť týždenného rozvrhu, čo však rozhodne neznamená, že by ste na jeho zapájanie mali rezignovať.

Najdôležitejší je čas

Je dôležité vedieť, že otec (ak pracuje žena a otec je na otcovskej dovolenke, platí to isté, ibaže naopak) by s dieťaťom mal tráviť čo najviac času – ak je doma len cez víkendy, tak by v záujme dieťaťa mal byť väčšinu času s ním.

Existuje aj skupina oteckov, ktorí sa do starostlivosti nehrnú aj napriek tomu, že sa s dieťaťom v priebehu týždňa vídajú. Starostlivosť oň nechávajú len na matke. V tom prípade vzniká predovšetkým potreba zamyslieť sa, či vy ako matka poskytujete partnerovi dostatok priestoru, či aktívne ponúkate možnosti, ako by mohol prispieť k výchove potomka a starostlivosti oňho. Stáva sa totiž, že novopečené mamičky majú tendenciu zastávať všetko samy, „pretože tak je to správne“.

Porozprávajte sa

Ak však máte pocit, že partner sa aktívne vyhýba starostlivosti o potomstvo a na vašu ponuku, aby sa s dieťaťom pohral, kým budete robiť niečo iné, reaguje zakaždým odmietavo, je nevyhnutné porozprávať sa s ním o jeho spoluúčasti na výchove. Pozor, na takýto rozhovor treba mať podmienky. Ak začnete niečo také rozoberať vo chvíli, keď vy alebo váš partner máte málo času, ste unavení alebo váš potomok sa práve rozhodol, že si zakričí, riešenia sa nedočkáte.

Dajte dieťatko postrážiť starým rodičom, prípadne kamarátke, a postarajte sa, aby aj váš partner mal chvíľu, keď sa vám môže venovať. Pri samotnom rozhovore prospieva, ak starostlivo vyberáte slová a ponúkate spoluprácu, usilujete sa zistiť, prečo sa mu vlastne do starostlivosti nechce. Je možné, že niektoré veci nevie a bojí sa to priznať, alebo má obavy z manipulácie s bábätkom, jednoducho dôvodov môže byť tisíc.

Čítajte tiež:

Chváliť, chváliť

Je dobré zdôrazniť, že síce ste matka dieťaťa že ste ňou rada, prijímate všetko, čo s tým súvisí, ale on ako otec má takisto niektoré povinnosti. Pripravte si dopredu svoj návrh, čo by mohol alebo mal robiť, a pokúste sa zistiť, či aj on má nejakú predstavu, či a ako je ochotný podieľať sa na starostlivosti o dieťa. Ak výsledkom vášho rozhovoru bude, že sa na niečom dohodnete, treba, aby ste mu to mierne, ale trpezlivo pripomínali, najmä spočiatku, kým sa vykonávanie niektorých povinností zabehne. Neváhajte mu často vysloviť uznanie, pochvala robí zázraky.

Pravdaže, môže sa stať, že sa nikam neprepracujete a váš partner bude naďalej odmietavý. Nemusíte panikáriť – odporúčam obrátiť sa na odborníka v manželskej poradni, ktorého môžete vyhľadať sama, a požiadať ho o radu.

21.7.2017 12:04

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist