Ako začleniť psa do rodiny s malým dieťaťom

Celú situáciu si môžete výrazne uľahčiť tým, že v značnom predstihu, ešte pred tým, ako si psa zaobstaráte, naučíte dieťa základom správania k šteniatku. Využite všetky príležitosti na návštevách a prechádzkach – no so základným pravidlom, že na cudzieho psa bez povolenia jeho majiteľa by nemali NIKDY siahať.

Aj malému dieťaťu môžete v týchto prípadoch názorne vysvetliť, že pes nemá rád krik, mávanie rukami, objímanie okolo krku. Naučte dieťa pokojnému prístupu – ak majiteľ dovolí, môže si nechať očuchať ruku a potom psa jemne pohladiť. Väčšina majiteľov s pokojnými psami určite pochopí, prečo chcete tieto základy dieťaťu predviesť.

Máme šteňa

Keď ste definitívne rozhodnutí a šteňa si prinesiete domov, vysvetlite dieťaťu, že to v žiadnom prípade nie je nová hračka. Dieťa nesmie psa ťahať, snažiť sa ho dvíhať, strkať mu prstíky do očí alebo uší. Šteňa veľa spí a potrebuje mať svoj pokoj. Vaše dieťa musí vedieť, že nesmie brať psovi krmivo z misky, rušiť ho pri kŕmení alebo sa hrať s jeho hračkami – každý má svoje. Cvičiť by ste mali aj malé šteňa. Uvedomte si, že ste pre svoje dieťa veľkým vzorom a ono sa bude snažiť vaše správanie a výcvikové metódy napodobňovať. Nikdy nedovoľte malému dieťaťu šteňa samostatne trestať!

Starostlivosť o psa

Pes je vynikajúcim spoločníkom pre dieťa mladšieho školského veku. Malý školák sa však o psa nedokáže starať samostatne a s plnou zodpovednosťou a potrebuje sústavnú pomoc rodičov. Samostatný prístup k psovi sa u dieťaťa rozvíja individuálne, väčšinou však nie skôr ako v veku 8 – 10 rokov.

Dohľad

Určite ste v médiách zaregistrovali rôzne správy o nebezpečných útokoch psov na deti. Vo väčšine prípadov celú situáciu nie je možné presne a striktne posúdiť, základný problém býva spravidla v tom, že sa spolu ocitnú dieťa a pes bez dohľadu.

Šárka Navarová

Na Babywebe tiež nájdete:

Starostlivosť o dieťatko
Reakcie súrodencov na príchod dieťatka
Vývoj dieťaťa

13.10.2010 8:22| autor: Šárka Navarová
Viac o téme: dieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist