Ako si užívať rodičovstvo

No to je jasné – čo najviac! Keď sa vám dieťa narodí, zistíte, že radostí je omnoho viac než starostí. Aby ste si potomka užili, vyžaduje si to dodržiavať nasledujúce pravidlá:

Buďte čo najviac všetci spolu

Pravidlo také jednoduché, až to bolí. Rodina sa udržiava tým, že existuje spolu. Srdečne odporúčam brať rodinku na všetky dovolenky, mať čo najviac spoločných zážitkov, ktoré potom vytvárajú puto medzi jej členmi.

Buďte často len s mamičkou

Treba dodržiavať určitú hranicu, aby ste si boli vedomí toho, že nie ste len mama a otec, ale aj pani a pán. Inými slovami, venujte sa svojmu vzťahu, bez neho sa rodina rozpadne. A úprimne povedané, malé dieťa mnoho priestoru pre nikoho ďalšieho neponecháva. Navyše, ak chcete poskytnúť vášmu bábätku súrodenca, je dobré obstarať si nejaký priestor a čas na jeho „výrobu“, čo môžu dobre zariadiť staré mamy.

Buďte často len s dieťatkom

Zostať sám doma s dieťaťom je nová dimenzia vášho bytia. Ak je doma aj vaša partnerka, je ľahké prenechať ratolesť na ňu. Vo chvíli, keď odíde trebárs ku kaderníkovi, dieťa sa ocitá iba vo vašej réžii a to je ten pravý moment na vytváranie, utužovanie a rozvíjanie vzťahu medzi ním a vami. Pri tom sa o sebe veľa dozviete, jednoducho pobyt s malým dieťaťom „z vlastného chovu“ je tým najlepším, čo vám príroda môže ponúknuť. A v neposlednom rade pozorovať, čo sa zasa naučilo, to je radosť sama!

Buďte niekedy sami

Toto je záležitosť vnútornej hygieny. Každý z nás potrebuje určitý priestor, ktorý patrí len jemu: kde nemusí, ale môže pracovať, kde sa môže uvoľniť, nič nestrážiť, o nikoho sa nestarať. Z času na čas ísť sám na víkend na hory alebo len pobudnúť s kamarátmi, z času na čas sa zavrieť sám do pracovne, z času na čas môcť spať do jedenástej a ísť si ľahnúť, keď chcete vy, a nie ten malý drahý tyranko. Zachovajte si aj časť svojho súkromia, je to naozaj zdravé pre dušu i myseľ.

Ak sa budete riadiť týmito radami, zistíte, že sa tešíte z práce domov, z domova na víkend, z večera na ráno a z domova do práce. Nesľubujem, že sa váš život zrazu stane jednou veľkou idylou bez jediného mráčika, ale v každom prípade si budete môcť svoje rodičovstvo poriadne užiť a vychutnať.

12.5.2009 2:44| autor: Martin Prokeš
Viac o téme: dieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist