25. 10. 2016  |  Meniny: Aurel

Zeleninové príkrmy

Hovorí sa, že by sme mali začínať so zeleninovými príkrmami. Máme tu preto pre vás zopár odskúšaných receptov. Takže dobrú chuť naši najmenší.
foto: istock.com

Mrkvové pyré

(od ukončeného 6. mesiaca)
Suroviny: 2-3 menšie mrkvy, 3 kvapky olivového oleja, dojčenská voda
Postup: Očistenú a umytú mrkvu pokrájajte na kúsky a uvarte v dojčenskej vode domäkka. V troche vody mrkvu rozmixujte alebo roztlačte vidličkou a pridajte tri kvapky olivového oleja. Ak dieťa príkrm odmieta, zjemnite ho materským alebo dojčenským mliekom.

Mrkvovo-zemiakové pyré

(od ukončeného 6. mesiaca)
Suroviny: 2 menšie mrkvy, 1 zemiak, 3 kvapky olivového oleja, dojčenská voda
Postup: Očistenú a umytú zeleninu pokrájajte na kúsky a uvarte v dojčenskej vode domäkka. Vodu, v ktorej ste zeleninu varili zlejte, ale odložte si ju. Pridajte olivový olej a zeleninu rozmixujte alebo roztlačte vidličkou. Konzistenciu pyré upravte odloženou vodou.

Zemiakovo-cukinové pyré

(od ukončeného 6. mesiaca)
Suroviny: 1 zemiak a rovnaké množstvo cukiny, 3 kvapky olivového oleja, dojčenská voda
Postup: Zemiak očistite, nakrájajte na kúsky a dajte variť. Cukinu očistite, zbavte jadierok, pokrájajte a dajte variť k zemiaku o čosi neskôr. Vodu, v ktorej ste zeleninu varili zlejte, ale odložte si ju. Pridajte olivový olej a zeleninu rozmixujte alebo roztlačte vidličkou. Konzistenciu pyré upravte odloženou vodou.

Brokolicovo-zemiakové pyré

(od ukončeného 6. mesiaca)
Suroviny: 3 ružičky brokolice, 1 zemiak, 3 kvapky olivového oleja, dojčenská voda
Postup: Očistenú a umytú zeleninu pokrájajte na kúsky a uvarte v dojčenskej vode domäkka. Vodu, v ktorej ste zeleninu varili zlejte, ale odložte si ju. Pridajte olivový olej a zeleninu rozmixujte alebo roztlačte vidličkou. Konzistenciu pyré upravte odloženou vodou. Pre zjemnenie chuti môžete použiť materské alebo dojčenské mlieko.

Pyré z tekvice hokaido

(od ukončeného 7. mesiaca)
Suroviny: Tekvica hokaido 180g, 3 kvapky olivového oleja, fenikel, dojčenská voda
Postup: Tekvicu olúpte, zbavte jadierok, umyte a nakrájajte na malé kúsky. Povarte ju v malom množstve vody spolu s feniklom. Po uvarení fenikel vyberte, pridajte olej a pomixujte.

Kalerábovo-zemiaková kaša s vaječným žĺtkom

(od ukončeného 8. mesiaca)
Suroviny: 1 zemiak, rovnaké množstvo kalerábu, vaječný žĺtok, 100ml materského alebo dojčenského mlieka, malú lyžičku olivového oleja, dojčenskú vodu
Postup: Zeleninu očistite, nakrájajte a uvarte v malom množstve vody. Uvarte vajíčko a vylúpnite z neho žĺtok. Zmiešajte spolu so zeleninou, pridajte olej, mlieko a roztlačte vidličkou.

Hráškovo-zemiaková kaša

(od ukončeného 8. mesiaca)
Suroviny: 1 zemiak, dvojnásobné množstvo hrášku, 100ml materského alebo dojčenského mlieka, malú lyžičku olivového oleja, dojčenskú vodu
Postup: Zemiak očistite, nakrájajte a uvarte s hráškom v malom množstve dojčenskej vody. Vodu zlejte a uvarenú zeleninu prepasírujte cez sitko. Šupky z hrášku vyhoďte, sú ťažko stráviteľné a spôsobujú nadúvanie. Pridajte olivový olej, materské alebo dojčenské mlieko a premiešajte.

Pórová polievka

(od ukončeného 7. mesiaca)
Suroviny: 1 zemiak, dvojnásobné množstvo póru, 3 kvapky olivového oleja, ½ litra dojčenskej vody
Postup: Pór očistite, nakrájajte na kolieska a poduste v malom množstve vody asi 5 minút. Pridajte zemiaky, zvyšok dojčenskej vody a uvarte domäkka. Pridajte olej a zeleninu popučte vidličkou.

Zeleninová polievka

(od ukončeného 6. mesiaca)
Suroviny: 1 zemiak, 1 mrkva, 1 petržlen, ½l dojčenskej vody, 3 kvapky olivového oleja
Postup: Očistenú zeleninu nadrobno pokrájajte a uvarte v dojčenskej vode domäkka. Pridajte olej a popučte vidličkou.

Čítajte tiež:

Baklažán s brokolicou a zemiakmi

(od ukončeného 8. mesiaca)
Suroviny: 1 zemiak, rovnaké množstvo brokolice aj baklažánu, dojčenská voda, kvapky olivového oleja
Postup: Zeleninu očistite a nakrájajte na malé kúsky a uvarte v dojčenskej vode domäkka. Pridajte olej a popučte vidličkou alebo rozmixujte podľa preferencií dieťaťa.

Cestoviny so špenátom

(od ukončeného 8. mesiaca)
Suroviny: polievkové bezlepkové cestoviny, čerstvé špenátové listy, lyžička olivového oleja, dojčenská voda
Postup: Špenátové listy umyjeme a podusíme domäkka v troche dojčenskej vody. Pridáme olej a rozmixujeme. V dojčenskej vode uvaríme cestoviny. Vodu zlejeme a cestoviny zmiešame s rozmixovaným špenátom.

Zeleninové rizoto

(od ukončeného 8. mesiaca)
Suroviny: 1 menšiu mrkvu, rovnaké množstvo brokolice, 3 lyžice ryže, 3 kvapky olivového oleja, dojčenská voda
Postup: Ryžu premyte a uvarte domäkka v dojčenskej vode. Zeleninu očistite, nakrájajte na malé kúsky a uvarte v malom množstve vody. Vodu zlejte, pridajte olej a zmiešajte s uvarenou ryžou.

Prečítajte si všetky pravidlá, ktoré sme pre vás vybrali, a ak máte vy nejaké skúsenosti s prikrmovaním, prípadne iný názor, nevadí! Diskutujte na facebooku alebo napíšte do našej diskusie.

5. 1. 2016 |

Naposledy navštívené