Zima v plienkach

Detská pokožka je citlivá. Ak ju neustrážite, riskujete omrzliny, odreniny a spáleniny nielen na tvári.

5 nezmyslov o detskej pokožke

1. Čím viac krému, tým menej lišajov

Krémujete dieťa vždy a všade? Neprežeňte to! Inak sa mu na pokožke vytvorí vlhký film, ktorý v súčinnosti s vetrom ešte viac vysuší tváričku. Začervenanie, drobná krupica a lišaje hrozia, aj keď nedodržíte časový odstup a bábätko nenatriete minimálne polhodinu predtým, ako sa rozhodnete ísť von.

Pozor!

Bojujete proti všetkým neduhom prírodnými výťažkami? Ak má váš drobček menej ako dva roky a teplota vonku klesne pod nulu, nehazardujte. Kozmetika s mentolom, pomarančovým olejom a tea tree olejom síce pomôže vám, ale citlivú detskú pokožku v zime len podráždi.

2. Potrebuje slniečko

Počuli ste, že len čo sa vyčasí, treba dieťa zababušiť a vyložiť na slnko? Omyl! To platí, len ak nie je päť stupňov pod nulou a pravé poludnie. Ostré obedňajšie slnko, ranný a večerný mráz sú pre deti do dvoch rokov absolútne nevhodné! Radšej sa s ním polhodinku prejdite po parku alebo ho v kočíku vyložte na 20 minút na balkón.

Dieťa si ešte nedokáže samo regulovať teplotu a fontanelu na hlave má stále otvorenú. Dôkladne ho zababušte a priebežne kontrolujte rukou teplotu. Kočík točte vždy v protismere hodinových ručičiek.

3. Na detské ústa balzam nepatrí

Robia sa vášmu bábätku lišaje a ranky na ústach? Ak sa odmieta vzdať cumlíka, musíte si pomôcť krémom pre deti. Zľahka mu pretrite pery, pokožku okolo úst, nos, ušká a všetko, čo trčí z fusaka.
Nepomohlo? Trochu krému pridajte aj na umelý krúžok okolo gumenej časti cumlíka. Zníži sa tým trenie a cumlík mu tak veľmi nepodráždi pokožku.

4. Papierové plienky sú v zime lepšie

Možno pre mamy, ale určite nie pre deti. Viac absorbujú vlhkosť a zadoček sa skôr zaparí. Ak ich cez deň neprestriedate s bavlnenými alebo ich aspoň nebudete meniť častejšie, riskujete v zime odreniny a zápal.

Červené miesto osprchujte čistou vodou, jemne vysušte uterákom a poprášte detským zásypom.
Dieťa každý druhý deň dajte namiesto do vaničky pod sprchu a umyte ho pod prúdom teplej vody. Na záver použite detský olej, pleťové mlieko alebo krém. Najlepšie urobíte, ak prípravky prestriedate.

Čítajte tiež:

5. Čisté vlásky každý deň

Chcete, aby vaše dieťa bolo spokojné a zdravé? Umývajte mu vlasy každý druhý deň. Častejšie šampónovanie citlivú detskú pokožku v zime zbytočne vysuší. Červené mapy, drobné šupinky a rozlietané vlasy sú to najmenej, čo pri prehnanej hygiene svojho bábätka riskujete.

Pozor!

Objavili ste mu tvrdé chrasty na hlave? Neodlupujte ich nasucho! Lekár vám na to dá vlasovú vodičku.

Zdroj: Báječná žena

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist