Ženské problémy dievčatiek

Boli ste už s malou dcérkou u gynekológa? Každá mamička potvrdí, že to nie je nič príjemné. Žiaľ, aj celkom malé dievčatá už môžu mať „veľké ženské“ problémy. Ako im predchádzať?

Gynekologické problémy malých a predpubertálnych dievčat sú jednou z tém, ktoré sú stále tak trocha tabu. Veľa mamičiek ani netuší, že by ich dcérky mohli mať nejaké komplikácie.

Infekcie aj v útlom veku

Mnohé mamičky ešte nechápu, že by dievčatká mohli mať gynekologické problémy ešte pred príchodom prvého menštruačného cyklu. Problémami vonkajších genitálií, ktoré sú bežné pre dospelú ženu, môžu trpieť i dievčatá v útlom veku. Ide najmä o infekcie, ktoré bývajú spravidla veľmi nepríjemné. Prejavujú sa sčervenaním, pálením, zdurením, výtokom alebo svrbením a môžu spôsobiť aj ťažkosti pri močení.

Ich zdrojom sú rôzne baktérie, huby, vírusy, parazity, cudzorodé telieska alebo podráždenie z chemických látok a iné. Na vine je nesprávna alebo nedostatočná intímna hygiena.

Prečo na to zabúdame?

Pamätáte sa, keď boli ešte celkom malé a nosili plienky? V dojčenskom veku sa každá mamička o detskú pokožku, predovšetkým intímne časti, dôkladne stará. Keď deti odložia plienky, na intímne miesta sa čoraz viac zabúda.

„Napriek tomu nie sú v tomto období gynekologické problémy ojedinelé. U dievčat medzi tretím a deviatym rokom sú ochorenia malých pyskov a pošvy najčastejšími gynekologickými ťažkosťami. Liečba býva u detí relatívne ťažká a nepríjemná, preto jej je lepšie predchádzať,“ hovorí gynekologička MUDr. Eva Mazánková.

Umývať aspoň raz denne

Stačí pravidelná intímna hygiena, ktorá vôbec nie je zložitá. „Dieťa treba minimálne raz denne osprchovať,“ radí gynekologička. Na umytie je najlepšie použiť ruku alebo špongiu vyhradenú špeciálne na hygienu intímnych miest, tú treba po každom použití preprať. Možno použiť aj nedráždivý kyslý umývací prostriedok s jemnou dezinfekčnou prísadou.

Parfumované mydlá a sprchovacie gély nie sú v žiadnom prípade vhodné, pretože dráždia sliznice, narúšajú prirodzené prostredie pošvy a uľahčujú vstup infekcií, najmä kvasinkových. Po umytí sa genitálie vždy musia utrieť dosucha.

Zásady intímnej hygieny

  • Intímne časti by mali byť neustále čisté, suché a prevzdušnené.
  • Umývať sa treba pod tečúcou vodou.
  • Použite nedráždivý umývací prostriedok, najlepšie detské mydlo, detský intímny gél, od puberty je dobré, ak prípravok obsahuje aj kyselinu mliečnu kvôli správnemu pH.
  • Pri praní spodnej bielizne treba mať na mysli, že spóry kvasiniek sa praním vo vode s teplotou 30 stupňov Celzia nezničia a sú tak zdrojom opakovaného ochorenia mykózou.
  • Veľký pozor treba dávať na športoviskách, v bazénoch, sprchách a šatniach. Práve tu sa všetkým plesniam, hubám a infekciám veľmi dobre darí.
  • Po návšteve bazéna by mali rodičia malé deti veľmi dôkladne osprchovať bez plaviek.
  • V bazéne alebo saune si treba zásadne sadať na vlastný čistý uterák.

Zdroj: Nový čas pre ženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist