Úsmev pomáha všetko zvládať ľahšie

Narodením môjho syna Ondreja som sa stala na odporúčania kamarátok vašou čitateľkou a rozhodla som sa, že sa podelím so svojimi skúsenosťami z nitrianskej pôrodnice. V poslednom čase malo toto oddelenie pár nepekných kritík zo strany nespokojných pacientok. Ja som však mala iba pozitívnu skúsenosť a chcela by som ňou posmeliť budúce mamičky, aby sa nebáli ísť rodiť do Nitry.

Po roku a pol márneho snaženia splodiť s manželom dieťa, ma môj gynekológ odporučil na laparoskopiu kvôli PCO. Bola to moja prvá hospitalizácia v živote vôbec, a tak som sa trochu obávala, aké to v nemocnici bude. Na gynekologickom oddelení v Nitre som strávila necelé 3 dni, sestričky boli veľmi milé a o prístupe lekára ani nehovoriac. Pred operáciou ma informoval, čo ma čaká a aké môžu nastať komplikácie. Po zákroku ma oboznámil o pozitívnom výsledku a s úsmevom nezabudol podotknúť, aby som k nim prišla aj rodiť.

O mesiac na to som otehotnela, bol to darček k mojej 30. Tehotenstvo bolo bezproblémové, dokonca som v jeho začiatkoch ani nevracala a stále som sa cítila šťastne. Týždeň pred nástupom na materskú som spozorovala jemný krvavý výtok, ktorý ma znepokojil. Volala som svojmu gynekológovi a dohodli sme sa, že ak to neprestane, prídem sa hneď ukázať. Na druhý deň ráno som teda musela ísť ku gynekológovi, ktorý ma okamžite poslal do pôrodnice. Bola som v 33. týždni tehotenstva. Na príjme bol zhodou okolností ten istý lekár, ktorý mi robil spomínanú laparoskopiu a hneď ma hospitalizoval so slovami, že je ťažko predpokladať, ako to dopadne, môžem to udržať „s nohami hore“ až do konca alebo rodiť aj na druhý deň.

Tak aj bolo. Na druhý deň ráno som začala silno krvácať, a tak ma na odviezli na pôrodnú sálu. Na pokyn prednostu mi robil ďalší skvelý lekár urgentnú sekciu. Iba z literatúry som tušila, čo ma čaká, tak som súhlasila s epidurálkou. Celý tím okolo mňa na čele s gynekológom a anestéziologičkou bol úplne skvelý, starostlivý, pozitívne naladený. Všetci so mnou komunikovali. Cisársky rez bol pre mňa teda „pozitívnym adrenalínovým zážitkom“.

Synček Ondrej sa narodil s veľkým plačom, a tak som si vydýchla. Ukázali mi ho ešte raz, keď bol umytý a odniesli ho do inkubátora na novorodenecké. Pôrodná asistentka sa o mňa potom svedomito starala asi 12 hodín, až kým ma neodviezli na šestonedelie. Dali ma na novú prerobenú izbu, asi už vedeli, že tam strávim najbližšie 2 týždne.

S prsníkmi som si tiež užila svoje, naliali sa mi hneď na druhý deň, mala som teplotu. Keby mi sestričky zo šestonedelia nepomohli, tak neviem. Naučili ma odsávať, dali mi obklad na noc a chodila som sa nahrievať. Boli naozaj veľmi milé. Je ich tam málo, službu máva len 1 alebo 2 sestry, ale vždy sa každému snažili vyhovieť. Občas nás chodila pozrieť aj vrchná sestra, ktorá mi umožnila presťahovať sa na inú izbu ku kamarátke, mamičke s podobným osudom nedonosených dvojičiek.

Malého som videla až 2 dni po pôrode, lebo som ešte nemohla veľmi chodiť. 1 deň bol v inkubátore, potom na výhrevnom lôžku s 24-hodinovou starostlivosťou. Mliečko dostával sondou do žalúdka a potom sme začali už aj s fľasou. Prisať sa zo začiatku nevedel, stále spal, veď on tu ešte nemal byť, tak čo ho otravujem, chúďatko moje.

Mliečko som si teda pre neho poctivo odsávala každé 3 hodiny. Striedali sa pri ňom 4 milé sestričky, pre ktoré bol stredobodom záujmu. Všetky pediatričky do jednej boli veľmi ochotné vysvetliť mi každú maličkosť. Neskôr mi malého už dali na izbu, a keď začal piť a pribral, pustili nás po 2 týždňoch domov.

Na vizite som sa neskôr lekára pýtala, prečo sa mi to stalo… Vraj sa mi začala odlupovať placenta, ale len minimálne na to, ako som krvácala. Musela to byť kombinácia aj iných dôvodov a ubezpečil ma, že fyzickou aktivitou som si to spôsobiť nemohla, tak už aspoň nemám výčitky svedomia.

Vďaka profesionalite personálu a modernému vybaveniu pôrodnice a novorodeneckého oddelenia sme dnes obaja v poriadku a šťastní.

Mirka Michelová

Viac o téme: pôrodnice

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist