Svokra chce prevychovať moje dieťa

Vzťah medzi svokrou a nevestou? No veď to poznáte. Skutočnou zaťažkávacou skúškou býva narodenie detí, ich výchova a starostlivosť o ne. Predovšetkým keď svokra zoberie rolu babičky až nadmieru vážne a rozhodne sa vám až príliš intenzívne pomáhať.

Stretávajú sa tu nielen názory dvoch generácií na výchovu dieťaťa, ale niekedy aj dva zásadne odlišné výchovné štýly – štýl vašej rodiny a rodiny vášho partnera. Ako v takomto prípade na prílišnú ochotu svokry reagovať?

• Dôležité je komunikovať
Vy a vaša svokra pochádzate z jednej generácie a rady a postupy, ktoré sa momentálne vo výchove detí odporúčajú, bývajú často odlišné od tých, ktoré odborníci odporúčali matkám v generácii vašej svokry. Dôležité teda je, aby ste so svokrou o svojich názoroch na výchovu dieťaťa hovorili a pokúsili sa navzájom pochopiť.

• V komunikácii so svokrou buďte zdvorilá
Ak so svokrou nesúhlasíte, povedzte jej svoj názor, nezabudnite ho však vyjadriť citlivo a s rešpektom k nej samej. Svokra to väčšinou s vami a s vaším dieťaťom myslí dobre. Keď sa s ňou budete baviť príliš odmerane, môže sa uraziť a vaše vzťahy sa tým len zhoršia.

• Buďte k jej štýlu výchovy zhovievavá
Svokra je babička vášho dieťaťa, preto jej umožnite, nech si svoju rolu vychutná. Skúste občas prehliadnuť to, že dá vášmu dieťaťu o pár sušienok navyše alebo ho nechá pozerať dlhšie televíziu. Je to predsa babička vašich detí a na drobné rozmaznávanie má právo.

Všeobecne sa traduje, že vzťahy medzi svokrami a nevestami sú plné nezhôd. Skutočnosť však často býva iná. Je mnoho rodín, kde nevesta a svokra spolu výborne vychádzajú. Ak máte pocit, že vám svokra príliš zasahuje do výchovy detí, nezabúdajte, že ako babička chce pre vaše vnúča to najlepšie. Môže vám poskytnúť dobré rady, preto jej pomoc úplne neodmietajte, aj keď s ňou v mnohých veciach nesúhlasíte. Skúste svojej svokre porozumieť.

2.10.2010 7:30| autor: Petra Vondráčková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist