ON – spermie, ich kvalita a kvantita

Spermie sú pohlavné bunky muža. Tvoria sa v semenníkoch od puberty. Na rozdiel od uvoľňovania vajíčok, ktoré sa u žien končí v období menopauzy, nie je tvorba spermií v starobe presne ohraničená. Muži môžu byť v tomto zmysle plodní až do vysokého veku.

Zdravá spermia sa skladá z troch základných častí – hlavičky, strednej časti a bičíka. V hlavičke je uložená genetická informácia, stredná časť slúži na pripojenie bičíka a tvorí sa v nej preň zároveň aj energia. Vďaka bičíku sa spermia pohybuje.

Okrem zdravých spermií sa v spermatozoide objavujú i defektné spermie, ktoré majú chybnú veľkosť, tvar, počet bičíkov a hlavičiek, zníženú pohyblivosť, atď. Percentuálne zastúpenie týchto spermií v ejakuláte spoluurčuje jeho kvalitu.

Priemerné množstvo spermií v mililitri spermatozoidu sa časom znižuje. V roku 1938 priemerný počet spermií predstavoval 120 miliónov na mililiter, dnes je v mililitri ejakulátu priemerne dvadsať až päťdesiat miliónov spermií. Za dolnú hranicu plodnosti sa považuje dvadsať miliónov spermií v mililitri spermatozoidu.

22.5.2009 12:50| autor: Jana Pleskačová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist