Psia hierarchia

Dojčatá a batoľatá považujú psy za bezbranné a podriadené tvory. Existujú psy, ktoré majú veľmi silne vyvinutý opatrovateľský inštinkt a malé dieťa začnú ihneď brániť.

Iné psy reagujú na malé deti podráždene a neisto, možno preto, lebo nemajú s deťmi nijaké skúsenosti – alebo, naopak, majú zlé skúsenosti. V týchto prípadoch by ste mali dávať pozor na dostatočnú vzdialenosť medzi psom a dieťaťom, pretože psia „výčitka“ fyzického charakteru môže viesť, hoci to pes tak nemyslel, k vážnemu poraneniu „ľudského mláďaťa“. To platí nielen pre veľké, ale aj malé psie plemená.

Pozitívny prístup

Zodpovedný majiteľ psa by sa mal postarať o to, aby jeho štvornohý miláčik získal pozitívne skúsenosti s malými deťmi a necítil sa v ich prítomnosti neisto.

  • Častý, dobre kontrolovaný styk psa s deťmi je dôležitý, pokoj a pozitívna podpora zo strany ľudského partnera sú ešte dôležitejšie.
  • Dobre socializovaný pes chápe svojich dospelých majiteľov v každom prípade ako jedincov s vyšším postavením v hierarchii a svoje správanie riadi zodpovedajúcim spôsobom podľa nich.
  • Len samotná vzpriamená chôdza nepomôže dieťaťu v tom, aby sa v očiach psa stalo jedincom s vyšším postavením v hierarchii. Neskorší beh spočiatku pomôže dieťaťu iba v tom, že bude môcť psa ľahšie dostihnúť a sledovať ho.
  • Je dôležité, aby ste dali psovi najavo, že sa nikdy nesmie k dieťaťu správať agresívne, zároveň by ste však mali dieťaťu vysvetliť, že musí nechať psa na pokoji, keď sa ten od neho vzdiali.
  • Ak pes nemá možnosť úniku a dieťa ho ustavične utláča, bude raz nútený zareagovať agresívne.

Akceptovanie povelov

Čím dieťa väčšmi chápe svoje okolie a diferencuje sa jeho sociálne správanie, tým väčšmi ho pes akceptuje ako svojho sociálneho partnera. Je možné, že pes bude poslúchať povely troj- alebo štvorročného dieťaťa, ak za to od neho dostane odmenu. To však ešte nie je dôkaz, že pes vníma dieťa ako partnera s vyšším postavením v hierarchii. Dávajte pozor na to, či pes poslúcha povely dieťaťa aj vtedy, keď si sám želá niečo iné. Dokáže dieťa odlákať psa od misky so žrádlom? Vie psa povelmi prinútiť, aby pustil svoju obľúbenú hračku? Ak sa mu to podarí, môžete vychádzať z toho, že pes ho vníma ako jedinca s vyššou pozíciou v hierarchii.

TIP

  • Spočiatku pes nevníma dieťa ako vyššie postaveného jedinca v hierarchii.
  • Deti musia trochu „dospieť“, kým ich pes bude takto akceptovať. Až potom bude v konfliktných situáciách poslúchať ich povely.
12.5.2009 12:24| autor: Grada - Pes a dítě
Viac o téme: detidieťa

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist