Prvý rok života, rok najbúrlivejších zmien

V prvom roku života nastávajú v rôznych oblastiach psychického vývoja výrazné zmeny. V žiadnej ďalšej vekovej etape neprebieha vývoj tak prudko, ako práve v prvom roku života, a preto si toto obdobie zaslúži zvláštnu pozornosť.

V tomto ranom období sa vytvárajú základy celého ďalšieho duševného života. Súčasné psychologické poznatky ukazujú, že napríklad vytváranie takých zložitých vzťahov, ako sú otvorenosť a dôvera k okolitému svetu, je podmienené skúsenosťami, ktoré dieťa získava už v prvých mesiacoch života.

Výskumy posledných desaťročí preukázali, že rodičia sú prírodou vybavení na to, aby svojím správaním poskytovali dieťaťu už od narodenia podporu v poznávaní a porozumení sveta. Úplne neuvedomele, intuitívne, z čoho je odvodený aj názov intuitívneho rodičovstva, zvýrazňujú svoje správanie, aby bolo zrozumiteľné i najmenšiemu dieťatku, prispôsobujú hlasitosť i načasovanie podnetov voči nemu tak, aby prilákali a udržali jeho pozornosť. Z rovnakého dôvodu zjednodušia aj svoju reč a mimiku; citlivo reagujú na správanie dieťatka podľa jeho momentálneho stavu, jeho záujmu a jeho možností. Takýto ústretový prístup a podpora dávajú dieťaťu pocit, že mu rodičia rozumejú, čím súčasne nadobúda aj pocit uspokojenia, istoty a bezpečia, teda základné predpoklady na jeho ďalší priaznivý vývoj.

Hoci sú rodičia na svoju rodičovskú úlohu od prírody dostatočne vybavení, nie vždy sú schopní spoznať, na akej vývojovej úrovni sa ich dieťa nachádza a akým spôsobom sa mu vlastne majú venovať. Na to je potrebné poznať všeobecné zákonitosti raného psychického a pohybového vývoja. Psychický a pohybový vývoj dieťaťa v najranejšom veku veľmi úzko súvisia, preto hovoríme o psychomotorickom vývoji detí. Ako psychomotorický vývoj prebieha v jednotlivých mesiacoch života dieťaťa, sa rodičia môžu dočítať v rôznych publikáciách. A my vám budeme prinášať informácie o tom, čo a v akom vekovom období deti zvyčajne robia, čo ich baví a čo už vedia.

Chceli by sme upozorniť, že kalendárny vek dieťaťa niekedy nemusí presne zodpovedať jeho vývojovým možnostiam. U niektorých detí prebieha celý psychomotorický vývoj alebo niektoré jeho zložky rýchlejšie a u iných zas pomalšie. Platí to najmä pre predčasne narodené deti, ktorých vek je potrebné korigovať v súvislosti s tým obdobím, o ktoré sa narodili skô,r alebo pre deti trpiace nejakým ochorením. V prípade, že sa vaše dieťatko vyvíja pomalšie, než by zodpovedalo jeho veku, nenechajte sa tým zbytočne znechutiť. Pomalší vývoj v najranejšom veku nemusí byť nutne signálom toho, že i v neskoršom veku sa bude dieťa vyvíjať pomalšie. Ak by ste však predsa len mali pochybnosti, že s vaším dieťatkom nie je niečo v poriadku, je lepšie obrátiť sa na odborníkov – na detského lekára, psychológa, neurológa, aby zistil príčinu a pomohol s prípadnou nápravou.

Každé vekové obdobie, ktoré sa na našich stránkach budeme snažiť stručne charakterizovať, má svoje zvláštnosti. Ak by rodičia dostatočne neodhadli vývojovú úroveň dieťatka, mohli by svojho ho zaťažovať nadmernými požiadavkami, prípadne by ich požiadavky mohli byť nedostatočné. V takýchto prípadoch by potom ponúkané hravé činnosti nemuseli byť pre dieťa zaujímavé a ono by potom nezažívalo potrebné pocity radosti a uspokojenia.

Ak budeme chcieť svoje dieťatko pri spoločnej hre naučiť niečomu novému, vždy je dobré vychádzať z hry, ktorú už dieťa zvláda a ktorá ho stále baví. Do takejto hry môžeme vniesť niečo nové, neznáme, čo by sme ho radi naučili. Dieťa zvláda novú situáciu rýchlo, a to práve preto, že vychádza alebo nadväzuje na hru, činnosť, ktorú už ovláda, a nie je tak preň celkom nová. V opačnom prípade môže nová hra alebo činnosť dieťa zastrašiť, prípadne vzbudiť jeho nedôveru.

Nestačí však zoznámiť sa len so všeobecnými poznatkami o vývoji dieťaťa v tom či onom veku a riadiť sa pri výchove ratolesti výlučne len nimi. V žiadnej knihe na svete sa totiž rodičia nedočítajú, akými individuálnymi zvláštnosťami sa ich dieťatko pýši a akými konkrétnymi opatreniami ich je potrebné pri výchove rešpektovať. Preto je nutné svojho potomka v rámci každodennej starostlivosti poriadne spoznávať, a výchovu tak prispôsobiť jeho osobitým zvláštnostiam. Ak je napríklad vaše dieťa citlivejšie na určité podnety, rozhodne mu neprospejete tým, že ho nimi budete zaťažovať. Sú preň príliš zložité, intenzívne alebo mu len jednoducho nevyhovujú. Tým mu ani poznanie, ani porozumenie okolitého sveta neuľahčíte a ani v ňom nevzbudíte pocity radosti a uspokojenia, na základe ktorých sa priaznivo vyvíja celá detská osobnosť. Je teda veľmi dôležité poznať svoje dieťa, vedieť, čo mu prináša potešenie, čo mu zas vyhovuje menej a podľa toho sa k nemu správať. Majte na pamäti, že vaša primeraná citlivosť proti jeho potrebám a jeho prejavom sú pri výchove skutočne nevyhnutné.

Naše webové stránky sú pripravené zodpovedať všetky vaše otázky, a to otázky mamičiek i oteckov. Predstava, že najmenšiemu dieťaťu rozumie skôr mamička a že význam otca pri jeho výchove je zanedbateľný, je mylná. Nové poznatky dokazujú, že otec sa s dieťaťom hrá inak. Inak sa s ním rozpráva, a to priaznivo pôsobí nielen na mentálny, ale aj na sociálny vývoj dieťatka. Dieťa, o ktoré sa stará len matka, je v tomto zmysle rozhodne ochudobnené.

Pri výchove najmenšieho dieťaťa by sme nemali zabúdať na to, že jeho vývoj ovplyvňuje aj celkové rodinné prostredie a atmosféra. Tam, kde sa rodičia majú radi a vzájomne si pomáhajú, kde je rodinné prostredie stále a citovo vrelé, sú určite vytvorené priaznivé podmienky na zdravý psychický vývoj dieťaťa.

Na záver vám prajeme, aby ste mali dôveru vo svoje rodičovské schopnosti, aby sa vám s ľahkosťou darilo rozpoznávať individuálne zvláštnosti vášho potomka a na ich základe potom pri jeho výchove postupovať. Budeme sa snažiť, aby vám naše webové stránky túto krásnu a záslužnú životnú cestu aspoň trochu uľahčili.

12.5.2009 4:53| autor: Jaroslava Dittrichová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist