Prečo pribúdajú cisárske rezy?

„Každé štvrté dieťa sa, bohužiaľ, narodí cisárskym rezom,“ konštatuje primár příbramskej pôrodnice MUDr. Petr Chudáček.

„Cisársky rez je problém, ktorý púta pozornosť pôrodníkov,“ dodáva. „Pred pár rokmi sa zdali americké počty tohto spôsobu pôrodu niečím úplne nezmyselným a už ich tu máme tiež.“

Prečo cisárske rezy neustále pribúdajú?
Dnes nikto nechce riskovať. Niežeby lekári predtým riskovali, len čakali na spontánny pôrod dlhšie. Nárast počtu cisárskych rezov je daný situáciou v spoločnosti, samotnými rodičmi i sprievodom pri pôrode. Na epidémii cisárskych rezov majú podiel všetci.

A lekári?
Cisársky rez sa začal ordinovať voľnejšie, aby deti boli stopercentne v poriadku a aby sa riziká obmedzili na minimum. Pôrodník si tým neuľahčuje prácu, ale musí strážiť viac vecí naraz. Sleduje kardiotopografy, upokojuje ľudí, ktorí sú z jeho kriviek vyvedení z miery, podáva lieky…

Aká je hlavná motivácia u lekárov?
Každý chce maximálne ochrániť dieťa. Často ide aj o prevenciu neliečenej sterility, snahu uchovať žene šancu na ďalšie tehotenstvo – na to sa predtým toľko nehľadelo. Navyše, dnes sa takmer všetky polohy panvovým koncom ukončujú cisárskym rezom. V jeho prospech hovoria v tomto prípade epidemiologické dáta. Nesmie sa však, naopak, zabúdať, že cisársky rez je operácia s možnými komplikáciami. Tieto dva argumenty stoja proti sebe.

A akú rolu hrajú pri rozhodovaní prístroje?
Áno, ďalším impulzom pre „cisarák“ sú kardiotokografy, ktoré vypovedajú o stave plodu istým spôsobom, nie však dostatočným. Máme mnoho falošne pozitívnych výsledkov – bábätko je po pôrode v poriadku, hoci prístroj hlásil opak. Nikto však nevie, či nie je v poriadku práve preto, že sa zasiahlo včas. Vymýšľajú sa ďalšie metódy, ktoré by mali falošný poplach znížiť.

Nepredstavuje to väčší stres pre matku aj dieťa? Ako to vníma dieťa?
Dieťa je pri pôrode v strese tak či tak, lebo pôrod je, samozrejme, stres. Dochádza k veľkému tlaku, zhoršenému prekrveniu placenty. Hlavné slovo tu však má príroda a matka aj dieťa sú na to pripravení. Po pôrode každá žena povie „Už nikdy“ a o týždeň alebo o rok už o ničom nevie, na všetko zlé zabudne. Oxitocín (hormón lásky – pozn. red.) má aj amnestický účinok.

V čom sa pre dieťa odlišuje príchod na svet normálnym pôrodom a cisárskym rezom?
Prirodzený pôrod má rad fyziologických funkcií, napríklad, že sa pri ňom dieťaťu stlačí hrudník a novorodenec sa pri tom zbaví tekutiny v dýchacích cestách. Pri cisárskom reze je bábätko vybraté náhle, a tak nechce začať dýchať… Lekári hovoria, že má „horšiu adaptáciu“. Plánovaný cisársky rez vám nezaistí, že dieťa bude úplne bez problémov. Bábätko môže mať deň po pôrode cisárskym rezom problémy s prispôsobením sa novému prostrediu. Na túto skutočnosť matky pripravujeme.

Nepomohlo by po operácii aspoň nechať dotepať pupočník?
Pri operácii, kde je otvorená maternica, krváca a rýchlo sa sťahuje, sa už nemože natoľko zohľadňovať výhoda dotepania pupočníka. Bábätko sa zároveň odovzdáva rovno pediatrom a pôrodníci majú plné ruky práce s ošetrením mamičky, aby stratila čo najmenej krvi.

Viete, ako urýchliť hojenie ráno po operácií a po pôrode? Viac…

A ako je to s pôrodom placenty?
Placenta sa odoberá rovno, nemá zmysel na nič čakať. Samovoľne sa môže začať odlučovať počas desiatok sekúnd až niekoľkých minút, väčšinou ju však odlúčime ručne. Je to kvôli prevencii straty krvi, ktorá môže rýchlo narastať – musíme zastaviť krvácanie veľkých ciev.

Za akých podmienok prebieha fyziologický pôrod najlepšie a najrýchlejšie?
Väčšinou, keď sa pôrod začne v termíne, ženy prídu s otvorenou bránkou a keď prídu s týmto nálezom, klasicky okolo polnoci, tak do rána je bábätko na svete. Toto som ochotný nazývať príroda. Mohli by rodiť „vo vysokej tráve“. Takéto pôrody sú skutočne niečo pekné.

Nie všetky pôrody sú však také hladké…
Relatívne často býva bábätko väčšie… Hmotnosť detí narastá, naša populácia je dobre živená a často je to jednoducho až priveľa. Dnes sa rodí mnoho detí vážiacich nad štyri kilá. Z cisárskych rezov sa stáva začarovaný kruh, lebo žena, ktorá raz rodila cisarákom, bude ním druhýkrát pravdepodobne rodiť znovu.

Aký je dosah vykonania cisárskeho rezu na prežívanie rodičky?
Závisí od dôvodu cisárskeho rezu. Pri akútnom cisárskom reze, keď ide o záchranu dieťaťa alebo matky, sú tam dosahy úplne vynulované, lebo všetci majú pozitívny zážitok z toho, že to všetko dobre dopadlo bez ohľadu na spôsob. Inokedy hrá rolu rozhodovanie matky. Sú situácie, keď mamičke vysvetlíme obe možnosti a dohovoríme sa s ňou. Príkladom môže byť plánovaný cisársky rez pri polohe panvovým koncom – pôrod býva dlhší a zároveň ťažší, môže dôjsť ku komplikáciám. Všeobecne povedané, bábätká majú horšiu adaptáciu než po pôrode hlavičkou. Niekedy je ťažké vybrať ich. Niekedy sú dvojčatá správne uložené hlavičkou nadol, ale keďže sú po umelom oplodnení, opäť sa uvažuje o cisárskom a podobne.

A cisárske pôrody na želanie?
Nevykonávame. Sú pôrodnice, kde zrejme cisársky rez na požiadanie robia. Tieto pôrodnice potom majú až 30 percent cisárskych rezov ročne a štatisticky sa vymykajú.

Ani keď má mamička patologický strach z pôrodu?
Skúsenosť hovorí, že takáto žena nakoniec aj tak neporodí. Najprv ju prehovoríme, aby to skúsila, ale pretože má blok, skončí sa aj rozbehnutý pôrod cisárskym rezom. Dávame tento priestor, aby si žena neskôr nevyčítala, že to ani neskúsila.

Vyvíjajú na vás tlaky osoby sprevádzajúce pri pôrode?
Áno, ale pôrodníci si vedia obhájiť svoje územie. Tlak sprevádzajúcich osôb hrá dôležitú rolu pri rozhodovaní doktora o cisárskom reze. Keď totiž vznikne pri pôrode akýkoľvek problém a k nemu sa pridá nátlak sprevádzajúcej osoby, tak je jednoduchšie nečakať a pristúpiť k sekcii. Dôvodom je práve ten konflikt osobnej zodpovednosti, nestojí to za riziko, že niekto sa neskôr bude sťažovať. Cisársky rez je rýchle riešenie pre netrpezlivých, do hodiny je po všetkom. Túto záležitosť pôrodníci otvorene priznávajú.

Na Babywebe tiež nájdete:

Viac o cisárskom reze
Cisársky rez – trend budúcnosti
Riziká cisárskeho rezu sa často podceňujú

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist