„Operatívny“ pôrod

Niekedy sa dieťaťu musí pomôcť na svet kliešťami alebo vakuumextrakciou. Kliešte sú nástrojom zosilňujúcim alebo nahrádzajúcim vypudzovacie sily.

Pôrod kliešťami sa ordinuje:

  • zo strany matky – krvácanie počas pôrodu, slabá činnosť maternice, ochorenie matky
  • zo strany plodu – dýchacie problémy plodu

Spôsob vykonania pôrodu kliešťami

Lekár vás vycievkuje, lokálnym anestetikom znecitlivie oblasť hrádze a prevedie epiziotómiu. Založí kliešte z oboch strán hlavy dieťaťa a počas kontrakcie, keď rodička tlačí, ťahá, aby dieťa vytiahol. Kliešte vytvárajú okolo hlavičky akúsi klietku, ktorá ju chráni pred poškodením. Telíčko sa rodí normálne. Po kliešťoch môžu zostať znaky po tlaku alebo pomliaždeniny po oboch stranách hlavičky dieťaťa; sú však neškodné a o niekoľko dní zmiznú.

Vakuumextrakcia

Plod sa porodí ťahom za pohárik, ktorý je prisatý k hlavičke plodu umelo vytvoreným podtlakom. Podmienky na použitie vakuumextrakcie sú rovnaké ako pri použití klieští, len je tu zvýšené riziko vnútrolebečného krvácania v súvislosti s podtlakom a následnými cirkulačnými zmenami. Vákuový pohárik zanecháva na hlavičke najprv opuch a neskôr modrinu, ktorá pozvoľna mizne.

12.5.2009 2:38| autor: Radka Bočánková
Viac o téme: dieťakrvácaniematky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist