Nemôžete otehotnieť? Neotáľajte

Nedarí sa vám otehotnieť? Okolie vám tvrdí, že je dosť času, že ste mladí, že všetko príde? Nečakajte zbytočne dlho. Príčin neplodnosti môže byť veľa a pomoc je nablízku. Dnes pribúda dvojíc, ktorým sa nedarí počať dieťa prirodzenou cestou a strácať čas je zbytočné.

Vyhľadať odborníka radia lekári po roku neúspešných pokusov o otehotnenie (pravidelný pohlavný styk, približne dvakrát týždenne). Láska však nie sú preteky a milovať sa s jediným cieľom – chcem dieťa, mám ovuláciu, plodné dni, teraz by to mohlo vyjsť – odradí množstvo párov, najmä mužov. Preto si nekazte vzťah neustálym sledovaním bazálnych teplôt a menštruačného kalendára a nebojte sa objednať do niektorého z akreditovaných centier asistovanej reprodukcie.

Čo je dobré vedieť?

Zoznam centier nájdete na internete (aj s potrebnými kontaktmi napr. na www.nasarodina.sk/magazin/modules.php?name=News&file=article&sid=860), voľte zariadenie blízko vášho bydliska, avšak len s akreditáciou. Zariadenia sú súkromné, jedno centrum je štátne, vyšetrenia a liečba sú bez registračných poplatkov. Nemusíte mať odporučenie od svojho gynekológa, na centrum sa môžete obrátiť sama. V centre s vami pri vstupnej prehliadke podrobne preberú osobnú aj rodinnú anamnézu, urobia vám základné vyšetrenia, stanovia diagnózu a postup liečby.

Možnosti liečby

  • Najjednoduchšia je indukcia (vyvolanie) ovulácie prostredníctvom hormonálnej liečby. Po nej sa následne plánuje pohlavný styk, pritom sa môže podávať injekcia HCG na presné načasovanie ovulácie. Potom už záleží na partneroch, či sa im dieťatko podarí.
  • Ďalšou možnosťou je inseminácia, zavedenie spermií za vnútornú bránku maternicového hrdla v období ovulácie. Ide o nebolestivý ambulantne vykonávaný úkon. Nutnou podmienkou je priechodnosť vajíčkovodov ženy a dobrý spermiogram partnera.
  • Ak tieto metódy nepomôžu, odporúča sa proces mimotelového oplodnenia in vitro fertilizácie – IVF.

Koľko to bude stáť?

Podľa nariadenia vlády SR č. 777/2004 Z. z. sa ženám hradí poskytovaná starostlivosť v súvislosti s mimotelovým oplodnením zo zdravotného poistenia dokopy 3-krát, s podmienkou hornej vekovej hranice 39 rokov.
Dolná hranica je tiež obmedzená – u mladých žien, ktoré trpia obojstrannou nepriechodnosťou vajíčkovodov, sa IVF môže vykonávať od 18 rokov, pri ostatných ťažkostiach od 22 rokov.

Cena jedného bežného IVF je 30- až 34-tisíc Sk (995,82 € – 1 128,60 €), záleží však na tom, aké ďalšie vyšetrenia a procedúry je nutné vykonať.

Ako to prebieha?

Pacientka podstupuje hormonálnu prípravu (jej vaječníky sú stimulované tak, aby v nich dozrel väčší počet vajíčok). Dnes už existujú veľmi elegantné aplikátory, takže si ženy môžu hormóny pichať samy doma, prípadne zapojiť do procesu aj svojho partnera, aby mal pocit, že má tiež zásluhy. Je to veľmi taktické – muži často liečbe nerozumejú, pripadá im pre ženu nebezpečná, náročná, mávajú psychické problémy s osobným zlyhaním, nechcú chodiť na vyšetrenia… Toto môže situáciu výrazne zjednodušiť.

Žena chodí samozrejme v priebehu hormonálnej stimulácie na pravidelné kontroly, kedy sa pod ultrazvukom zisťuje počet a veľkosť folikulov – dutiniek, v ktorých dozrievajú vajíčka.

Lekár na základe ultrazvukového vyšetrenia stanoví termín odberu vajíčok. Ten sa vykonáva v krátkodobej celkovej narkóze, vpichom cez pošvu. Partner v tom istom čase odovzdáva v centre spermie.

Žena nemá po zákroku žiadne väčšie problémy a po niekoľkých hodinách, keď sa preberie z narkózy a odpočinie si na lôžku, odchádza v sprievode partnera či inej blízkej osoby domov.

Potom už nastupujú embryológovia, ktorí sa snažia, aby došlo k splynutiu vajíčok a spermií a starajú sa o vývoj embrya.

Ak sa oplodnenie vajíčok podarí, jedno (maximálne dve) embryá sa bez narkózy zavedú žene späť do maternice (táto procedúra prebehne najskôr 48 hodín a najneskôr 148 hodín po odbere vajíčok).

Očakávania

Pre ženu nastáva najnáročnejší proces, minimálne z hľadiska psychiky. Zvyčajne v pracovnej neschopnosti a v pokoji na lôžku čaká a čaká… Bude skutočne tehotná? Uhniezdilo sa bábätko v maternici? Vyvíja sa? Úspešnosť počatia po IVF pri čerstvých embryách je 30 – 40 %, pri rozmrazených 20 – 30 % (v prípade zisku viacerých kvalitných embryí sa do maternice môžu v ďalšom cykle zaviesť i rozmrazené embryá).
Riziko spontánneho potratu je po asistovanej reprodukcii asi dvakrát väčšie ako pri prirodzenom počatí, riziko predčasného pôrodu je 5x väčšie. Vyšší je aj počet pôrodov cisárskym rezom. Ale stojí to za to, nie? Mať vlastné dieťa.

Mýty a povery o asistovanej reprodukcii

  • Dieťa bude postihnuté.
  • Dieťa nám vymenili, embryo nebolo naše. 
  • Dieťa bude psychicky iné, než aké by sa narodilo po prirodzenom počatí.
  • Je to divný neprirodzený spôsob počatia. 
  • Dieťa bude častejšie choré.

Nič z týchto pesimistických vízií sa nikdy nepotvrdilo, je to nezmysel. Deti len vďaka lekárskemu pokroku vznikajú inou cestou.

Na Babywebe tiež nájdete:

Príčina neplodnosti a možnosti riešenia
Počet párov, ktoré majú problém s prirodzeným počatím, rastie
Ako určiť najplodnejšie obdobie?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist