Mrazenie embryí

Mrazením embryí sa odkladá ich použitie do budúcnosti. Je možné mraziť embryo v štádiu zygoty na 1. deň, v štádiu na 3. deň pestovania alebo v štádiu blastocysty na 5. – 6. deň. Čím neskôr embryá mrazíme, tým ich je menej, ale na druhej strane si vieme vybrať kvalitnejšie embryá na mrazenie.

Zmrazovanie embryí sa používa v 2 prípadoch:

  • ak máme v deň prenosu viaceré embryá a chceme si ich odložiť do budúcnosti
  • ak nemôžeme realizovať transfer čerstvého embrya, napríklad pre plánovanú inú liečbu alebo pri hyperstimulačnom syndróme

S mrazením embryí musí, samozrejme, pár súhlasiť.

Mrazenie embryí sa uskutočňuje 2 spôsobmi:

  • planerom – prístroj na pomalé postupné mrazenie
  • vitrifikáciou – prudké mrazenie

Po zamrazení sa embryá skladujú v kryokontajneroch. Pri mrazení vzniká z vody ľad a ľadové kryštáliky, ktoré by mohli poškodiť membrány v bunkách. Preto sa používajú ochranné látky, takzvané kryoprotektanty, a tie bránia vytváraniu ľadových kryštálikov.

Embryá môžu byť zmrazené ľubovoľne dlho, snažíme sa ich použiť do 5 rokov od zamrazenia. Nie všetky embryá sa po rozmrazení preberú a rastú ďalej. Približne 80 % embryí pokračuje v raste, sú životaschopné a môžu sa prenášať do maternice.

Transfer mrazeného embrya sa podobá transferu čerstvého embrya. Po kryoembryotransfere je trochu nižšia šanca na otehotnenie ako pri čerstvom transfere a v tehotenstve je vyššie riziko včasných potratov. Inak tehotenstvo prebieha podobne ako po čerstvom prenose embrya. Transfer mrazeného embrya väčšinou používajú páry, ktoré majú už dieťatko po čerstvom transfere embrya a plánujú druhé tehotenstvo. Takisto je táto metóda vhodná pre páry, ktoré pri prvom transfere neotehotneli a majú mrazené embryá. Mrazenie embryí neprepláca zdravotná poisťovňa a pár si liečbu plne hradí.

12.5.2009 3:24| autor: Peter Krajkovič
Viac o téme: tehotenstvo

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist