Milý Ježiško!

alebo Denník otca – diel 11.

Aj vám vaše dieťatko nadiktovalo zoznam pre Ježiška, list starostlivo umiestnilo za okno a teraz už niekoľko dní vyzerá prílet onej čarovnej bytosti, ktorá vysype hromadu darčekov priamo pod stromček?

Počas ďalších rokov nás začne prenasledovať otázka, či dieťaťu prezradiť tajomstvo Vianoc, alebo ich čo najdlhšie nechať v blaženej nevedomosti. Skúsenosti ukazujú, že najneskôr v prvých školských rokoch sa malý zvedavec od svojich spolužiakov aj tak dozvie, že rodičia chodia do práce, zarábajú tam peniaze a keď sa priblížia Vianoce, nakúpia za tie peniaze darčeky.

Sladké tri roky

Keď si uvedomíme, že dieťa vníma Vianoce s celou atmosférou zhruba od troch rokov (na tie predchádzajúce si v tomto veku spomenie len ťažko) a že niekedy v prvej či v druhej triede zistí, že sme ho klamali, potom nám musí byť jasné, že nám zostávajú asi tri roky, kým bude tajomstvo prezradené.

Ani tak však nie je nič stratené, pretože niekedy môžu rodičia s Ježiškom ešte niekoľko rokov spolupracovať a niekedy si ľudia navzájom kupujú a dávajú darčeky práve preto, že sú Vianoce, že sa majú radi a chcú si urobiť radosť.

Nechcem vidieť Ježiška

Náš drobček vlani niekoľko dní pred Štedrým večerom nostalgicky pozeral na hviezdy. Keď však prišla tá veľká chvíľa, zvonček zazvonil a prskavky sa rozprskali, zostal ticho v kútiku predsiene a zašepkal: „Ja ho nechcem vidieť…“ A tak Ježiška zatiaľ nevidel. Možno tento rok, ktovie.

Malý roznášač

Čaro Vianoc spočíva v improvizácii. Ak chcete, aby sa vaša ratolesť mohla zhostiť tej najdôležitejšej úlohy čarovného večera – roznášača darčekov, stačí si zadovážiť fotografie všetkých členov rodiny, nalepiť ich na príslušné darčeky a rozdávanie nádielky nechať na batoľa, hoci ešte nevie čítať.

Koľko darčekov?

No aj popri všetkým tým krásnym veciam nás môžu vyskytnúť úskalia. Často sa napríklad stane, že to Ježiško preženie a stromček pod tou hromadou darčekov a vecí ani nevidno. Detská kapacita a pozornosť na takú nádielku jednoducho nestačí, takže si rozbalí prvý, druhý, tretí darček… Vzápätí na ne zabudne, rozbaľuje ďalší a o chvíľu ani netuší, ktorú hračku už dostalo predtým a ktorú našlo pod stromčekom.

A na čo určite zabudnúť?

Jedno zlaté pravidlo znie: Rodičia, nestrašte deti Ježiškom! Nevyhrážajte sa im, netvrďte, že keď dieťa nebude poslúchať, Ježiško mu nič neprinesie. Zbytočne ho nefrustrujte a nezaťažujte nezmyslami. A keď sa bude čudovať, prečo Ferko od susedov dostal mobilný telefón, hoci bol zlý ako čert, vysvetlite mu to jednoducho a „po dospelácky“, napríklad tak, že vy si myslíte, že päťročné dieťa mobil skutočne nepotrebuje.

Kto nosí darčeky?

Deda Mráza sme už azda vyhnali, dnes pre zmenu intelektuáli vyháňajú späť do USA nebohého Santu Clausa. Či už k vám však chodí Ježiško, Weihnachtsmann, Ukko alebo Jultombe, užite si to, a predovšetkým nech si to užijú vaše deti. A teraz už ani muk, možno už je niekde za oknom. Krásne Vianoce!

2.10.2010 4:38| autor: Adam Suchý
Viac o téme: detidieťarodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist