Ľahší, bezpečnejší a rýchlejší pôrod – ako na to?

Každá žena sníva o rýchlom a ľahkom pôrode, ktorý by bol maximálne bezpečný pre matku i dieťa. Tento sen sa stal na Slovensku skutočnosťou. Klinické štúdie potvrdili, že použitie pôrodníckeho gélu Dianatal môže výrazne skrátiť dobu pôrodu, a to až o 30 %. Navyše chráni panvové dno, pošvu a hrádzu.

Objav pôrodníckeho gélu Dianatal pochádza od švajčiarskych gynekológov. Inšpirovali sa v Starom Ríme, kedy sa na uľahčenie pôrodu používal olivový olej. Vedomosti o uľahčovaní pôrodu sa, bohužiaľ, v „modernom pôrodníctve“ stratili. Štúdie na Konfederačnej vysokej škole technickej v Zürichu ukázali, že použitie špeciálne vyvinutého pôrodníckeho gélu zredukuje trecie sily až o 50 %. Hoci plodová voda a novorodenecký maz pôsobia počas pôrodu ako prirodzené mazivá ich účinok je vo väčšine prípadov nedostatočný.

„Aplikáciou pôrodníckeho gélu sa dajú trecie sily účinne zredukovať jednoduchým a bezpečným spôsobom. Pôrodnícky gél vytvára súdržnú kĺzavú vrstvu v pošve, ktorá zmenšuje trecie sily a bábätko lepšie vykĺzne cez pôrodný kanál,“ informuje prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD., hlavný odborník MZ SR pre odbor gynekológia a pôrodníctvo a dodáva: „pôrod je tým pre ženu ľahší a menej bolestivý.“

Výsledky klinických štúdií

Opodstatnenosť použitia pôrodníckeho gélu pri pôrode dokazujú výsledky klinických štúdií na viacerých pôrodných klinikách v Európe. Vyplýva z nich, že doba pôrodu sa pôrodníckym gélom výrazne skracuje a pôrod je tak kratší. „Má to skutočne význam, prvorodičky pri použití pôrodného gélu rodia približne o jeden a pol hodiny kratšie, ako ostatné spontánne rodiace ženy,“ uvádza ďalej prof. MUDr. Miroslav Borovský, PhD. Samotná vypudzovacia fáza, teda doba od úplného otvorenia krčka maternice, sa skracuje o 30 %, čo je približne 26 minút.

Neprechádza do tela

Počas vypudzovacej fázy sa môže tkanivo pošvy alebo hrádza spontánne natrhnúť. Prieskumy ukazujú, že ak sa pri pôrode používa pôrodnícky gél, dochádza k tomu výrazne menej. Chráni hrádzu a pôsobí preventívne pred vznikom bolestí a neskorších ťažkostí ako sú inkontinencia a poruchy v oblasti sexuálneho života.

Dianatal pôrodnícky gél je zdravotnícka pomôcka, ktorá účinkuje výlučne fyzikálne. Neobsahuje žiadne farmaceuticky aktívne zložky a neprechádza do tela. Znášanlivosť a bezpečnosť pre matku a dieťa boli intenzívne skúšané. Viac informácií nájdete na www.dianatal.eu.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist