Dnešné mamičky sa o seba starajú

Všetko naokolo sa mení závratnou rýchlosťou. Platí to i o ženách, ktoré po prvýkrát privádzajú na svet dieťatko. Minulosti odzvonilo a platí to i v pôrodniciach. Čo sa teda zmenilo? Opýtali sme sa za vás gynekológa a pôrodníka MUDr. Ľubomíra Divéky, PhD., z ružinovskej nemocnice v Bratislave.

Zopakujeme to ešte raz: Slovenky, ktoré rodia dnes, sa o seba starajú oveľa viac ako kedykoľvek predtým. Chcú vyzerať dobre a darí sa im. Väčšina z nich sa udržiava fit aj počas tehotenstva a po pôrode sa rýchlejšie vracajú k pôvodnej hmotnosti a životnému štýlu. Sú moderné a kráčajú s dobou. Len málo z nich trpí nadváhou, čo je výborné, lebo inak by sa im rodilo oveľa ťažšie. Pri nadváhe musí totiž srdcovo-cievny systém zásobovať nielen mamičku, ale aj dieťa a tukovú vrstvu. Je preto dobré jesť všetko, čo tehotným ženám chutí, ale s mierou a obmedzovať sladkosti.

Ako vyzerá súčasná mamička:

  • Priemerný vek sa posúva až k tridsiatke. Táto veková kategória tvorí polovicu z celkového počtu, no stále rodia aj mladučké ženy
  • Každá chce mať zvyčajne dve deti. Jedináčikovia vyšli z módy
  • Momentálne sa o pôrody stará silný populačný ročník, takže rodíme ako na bežiacom páse
  • Je samostatná a emancipovaná, vie sa o seba postarať a len tak sa nestratí
  • Nenecháva za seba rozhodovať iných, pozná svoju cenu a vie, čo chce
  • Je dobre informovaná a pýta sa. Ak nerozumie, hľadá sama odpovede, napríklad na internete
  • Asi pätnásť percent žien rodí v súčasnosti cisárskym rezom, čo je o trochu viac než v minulosti.

Pribúda detí zo skúmaviek

Áno, skutočne je to pravda, potvrdil nám to aj pán doktor Divéky. Pribúda úspešných tehotenstiev, ktoré vznikli vďaka umelému oplodneniu a táto metóda dosahuje takmer 30-percentnú úspešnosť. Novorodeniatka sú zdravé a majú sa k svetu.

Pôrod: radosť či kríž?

  • Určité percento prvorodičiek nedbá o nič, ale tak to bolo vždy
  • Naopak, mierne narástlo percento žien, ktoré idú na pôrodnú sálu celé prestrašené. Môžu za to neprofesionálne informácie, ku ktorým sa dostali a nekonzultovali ich s lekárom. Vzniká tak dezinformácia, ktorá k pohode a radosti neprispieva.
  • Zdravý vzťah k pôrodu majú najmä ženy z vidieka, ktoré nad prirodzenou súčasťou života, akou pôrod je, nijako zvlášť nešpekulujú a berú ho ako samozrejmosť

Riziko: Pre pôrodníkov je ťažké nájsť si cestu k ženám, ktoré nespolupracujú, lebo celková komunikácia na sále je sťažená. Preto radia: vyberajte si to, čo čítate a pozeráte a počúvajte iba správy, ktoré vás povzbudia a potešia. Netreba si robiť zle…

Diagnóza Otec

Súčasní oteckovia, ktorí môžu výzorovo zapadať do skupiny „silných chlapíkov“, majú pri narodení svojho dieťaťa v očiach slzy: „ Zo silákov sa stanú pred našimi očami dojímavo krásni ľudia, ktorí pociťujú skutočnú lásku k svojmu dieťaťu. Je to nádherný pocit, keď pred sebou vidím dnešných mladých ľudí plných skutočného vzťahu k rodine. Tvrdím, že máme rodičovstvo v génoch. Veď všade na svete, kde som zavítal, boli slovanské typy žien veľmi obľúbené. Pre pracovitosť, zodpovednosť, lebo sa vedia postarať o rodinu a navyše – veľmi dobre vyzerajú,“ potvrdil doktor Ľ. Divéky.

13.8.2009 10:56| autor: Lucia Michaelová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist