Cisársky rez – trend budúcnosti

Kedysi sa považoval zákrok cisárskeho rezu, ktorým prichádzalo dieťa na svet, za krajné riešenie. Pristupovalo sa k nemu v prípade, keď si komplikácie počas príchodu dieťatka na svet vyžadovali radikálny lekársky zákrok. Súčasnosť však ukazuje, že zrejme nastáva nový trend: cisárske rezy začínajú ísť do módy…

„Dôvody, na základe ktorých sa pôrodník rozhoduje k voľbe cisárskeho rezu, sú v lekárskej praxi veľmi jednoznačné. Pristupuje sa k nim v dvoch prípadoch: keď potrebuje predísť ohrozeniu života matky, a keď chce predísť ohrozeniu života plodu. Okrem toho existujú aj ďalšie obmedzenia, a to sa týka prípadov, keď má žena ortopedické problémy alebo sú iné medicínske dôvody. Na druhej strane je pravda, že sme v poslednom období zaznamenali určité nové tendencie v súvislosti s cisárskymi rezmi. Čoraz viac sa totiž začalo hovoriť o tom, že by mali mať ženy právo dobrovoľne sa rozhodnúť, či chcú priviesť na svet dieťa inak, než bežným, prirodzeným spôsobom a požiadať o cisársky rez. Verejnosť i lekári sa k tomuto riešeniu prikláňajú,“ hovorí MUDr. Ľubomír Divéky, PhD., z nemocnice Ružinov v Bratislave.

Znamená to do istej miery značný obrat v doterajšom pôrodníctve. Môžete nám bližšie popísať, v čom spočíva?
Pre ženy, ktoré sa veľmi boja, existuje psychologická indikácia. Cisársky rez by mohol byť pre ne dobrou alternatívou. Umožnil by jej rodiť bez strachu a vyhla by sa tak možno pre ňu príliš traumatizujúcemu zážitku.

V čom vidíte výhodu tohto zákroku?
Cisársky rez je detailne prepracovaný postup, ktorý nevystavuje ženu nijakej ujme na zdraví v tom zmysle, že by odchádzala z nemocnice ubolená či vyčerpaná. Cisársky rez má i ďalšie fyziologické výhody. Technológie všetkých šicích materiálov a prístrojov potrebných na spomínaný úkon sú na veľmi dobrej úrovni, rana sa zahojí rýchlo a jej veľkosť je maximálne desať centimetrov. Niekedy dokonca zostane jazva takmer neviditeľná, čo závisí od individuálnej schopnosti hojenia kože. Pri zachovaní všetkých požadovaných postupov môže ísť matka s dieťaťom po piatich-šiestich dňoch domov. Samozrejme, týmto nechcem ženy nabádať na cisárske rezy, len potvrdiť, že sú rovnako bezpečné ako normálny pôrod. Pre ženy, ktoré chcú mať viac ako tri deti, by som túto metódu radšej neodporúčal, je lepšie, ak rodí bežným spôsobom.

Existujú nejaké riziká napríklad v súvislosti s epidurálnou injekciou, ktorá sa pichá do chrbtice? Nebolí to?
Nemalo by sa stať nič, čo by ohrozilo rodičku, plod a injekcia nebolí. Koža sa totiž lokálne umŕtvi, takže celý zákrok jej aplikovania prebieha bez stresu. Inak, ak hovoríme o rizikách, sú rovnaké ako v prípade každej operácie. Skôr by som sa venoval výhodám cisárskeho rezu. Pôrodná doba v prípade takéhoto vopred naplánovaného pôrodu sa skracuje na 30-40 minút. Na porovnanie, normálna, tzv. otváracia doba pôrodu, trvá priemerne okolo 8 hodín. Ak si rodička vyžiada cisársky rez vopred, zdravotnícky personál sa na zákrok vopred pripraví a všetko je zorganizované, lebo sa vopred určí doba zákroku. Zvyčajne sa k nemu pristupuje približne týždeň pre normálnym dátumom očakávaného pôrodu. Rodička i pôrodníci sú informovaní o vzájomných krokoch, čím sa predchádza nervozite a neistote. Pri takto pripravenom a plánovanom cisárskom reze býva riziko takmer nulové.

Cisársky rez

12.11.2009 3:49| autor: Lucia Michaelová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist