Cisársky rez

Pôrod cisárskym rezom nie je na Slovensku možné realizovať na prianie rodičky, ale musí byť indikovaný lekárom. Aj keď detí narodených cisárskym rezom na Slovensku pribúda, ide o operatívny pôrod, ktorý zo sebou prináša aj určité riziká a netreba ich bagatelizovať.

Cisársky rez sa prevádza v celkovej alebo lokálnej – spinálnej anestézií, kedy je znecitlivená len dolná časť tela, ale žena je pri plnom vedomí. Rez sa obvykle vykonáva horizontálne v dĺžke 10cm, približne 2cm nad panvovou kosťou.

Keďže ide o operáciu, sú rodičky po cisárskom reze v pooperačnom režime. Prvých, zvyčajne 12 hodín, musia ležať bez možnosti pohybu, tekutiny sú im tiež podávané s odstupom pár hodín a jedlo im prinesú ešte neskôr. Po operatívnom pôrode je zhoršený aj kontakt matky s dieťaťom. Prvé prisatie je však aj v tomto prípade možné už na pôrodnej sále a je nanajvýš potrebné pre zrýchlenie nástupu laktácie.

Vstúpte do rubriky: Cisársky rez

 

Viac o téme: jedlomatkyžena

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist