Cigareta – nepriateľ mužskej plodnosti

Nie je žiadne tajomstvo, že fajčenie má negatívny vplyv nielen na plodnosť žien, ale aj mužov. Tabakový dym totiž obsahuje okrem nikotínu a dechtu aj mnoho ďalších toxických látok, napríklad kyanid, arzén alebo oxid uhličitý.

Približne dvaja z piatich mužov vo veku dvadsať až tridsať rokov spotrebujú škatuľku cigariet denne. V spermiách mužov pravidelných fajčiarov býva počet zdravých spermií nižší ako u nefajčiarov. Spermie fajčiarov vykazujú viac abnormálnych znakov a sú menej pohyblivé, preto strácajú schopnosť oplodniť vajíčko. Ak je vajíčko predsa len oplodnené, hrozia dieťaťu genetické poruchy a ohrozujú samotný priebeh tehotenstva.

V osemdesiatych rokoch boli publikované výsledky nemeckej štúdie o faktoroch, ktoré do veľkej miery ovplyvňujú mužskú plodnosť. Vedci pozorovali negatívny vplyv fajčenia na počatie a priebeh tehotenstva a pôrodu ich partneriek približne u ôsmich tisícok mužov. Zaoberali sa aj vplyvom karcinogénov obsiahnutých v dyme na zdravie ich potomka. Závery ukázali, že otcovia, ktorí fajčili viac ako desať cigariet denne, ohrozili svoje partnerky zvýšenou možnosťou potratu či predčasným pôrodom, dieťa zas nízkou pôrodnou hmotnosťou či ďalšími zdravotnými problémami.

Stop fajčeniu

Schopnosť „ozdraviť“ svoje pohlavné bunky majú muži už tri mesiace po tom, ako prestanú fajčiť. Zo sledovaných pôrodov sa dve zo sto detí otcov fajčiarov narodili s vrodenými poruchami. Deti fajčiarov sú aj oveľa náchylnejšie na respiračné ochorenia, ako je bronchitída alebo astma. Preukázalo sa aj riziko rakoviny, ktoré sa môže prejaviť už v detskom veku. V prípade otcov nefajčiarov je možnosť podobných zdravotných problémov nižšia. Uvádza sa, že podobne postihnuté je menej ako jedno dieťa zo sto.

Vzdať sa fajčenia teda znamená vyššiu pravdepodobnosť úspešného počatia, ale aj elimináciu komplikácií budúcej matky, o zdravotnom vplyve na plod ani nehovoriac. Zbaviť sa cigariet nadobro je investícia do zdravia vášho budúceho dieťaťa.

12.5.2009 12:27| autor: Kateřina Bártová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist