Aký bude, keď sa stane otcom?

Odpoveď na danú otázku by ste mali poznať skôr, než so svojím priateľom otehotniete. Ale… ako to spoznať? Existujú určité signály, ktoré môžu čo-to napovedať.

Nie nadarmo sa hovorí, že zamilovanosť ľuďom nasadzuje ružové okuliare… Keď sa potom zamilovanosť premení na lásku, keď sa dvaja rozhodnú, že chcú byť spolu a mať eventuálne aj rodinu, mala by každá žena, ktorá chce byť správnou matkou, ružové okuliare odložiť a celkom realisticky zvážiť, či jej priateľ bude dobrým otcom. Aby neskôr neľutovala…

Bohužiaľ, v psychologickej poradni sa stretávam s tým, že dieťa má rok alebo dva a zrazu príde úplne zničená mamička s otázkou: „Kam sa podel jej princ na bielom koni?“ V tú chvíľu si hovorím: „Človek sa nemení zo dňa na deň, rôznymi signálmi vo svojom živote dáva najavo, aký je.“ Pri rozhovore s mamičkou síce zistím, akého má vlastne doma partnera, lenže už sa s tým nedá nič robiť, dieťa je na svete…

Dieťa má byť chcené matkou i otcom

Nemám rada, keď žena skúša prístup muža k dieťaťu tým, že mu povie: „Miláčik, asi som tehotná…“ a nie je to pravda. Keď však danú vetu povie žena, ktorá nedostala menštruáciu v termíne a ktorá už s priateľom chodí šesť rokov a chcela by rodinu, zistí z jeho reakcie veľa. Ak jej dotyčný povie, že situáciu nechce riešiť, pretože zajtra má majstrovstvá sveta vo futbale a potrebuje sa vyspať, namiesto toho, aby povedal, aké je to úžasné, hoci neplánované, malo by to pre ňu byť znamenie: asi ešte nebude zrelý na otca, i keď už má dvadsaťosem.

Hoci to bol aj planý poplach a žena nakoniec tehotná nie je, aj tak jej dal priateľ signál, že na otcovstvo ešte nie je pripravený. Keď s ním zostane a napríklad po polroku, roku ho presvedčí, aby spolu mali dieťa, tak presne – keď má dieťa rok alebo dva – žena zistí, že je na dieťa sama, lebo manžel trávi väčšinu času na futbale a s kamarátmi. Mať dieťa s mužom, ktorý ešte nie je „vybúrený“, potrebuje chodiť medzi kamarátov, užívať si, to je cesta do veľkých problémov.

Čítajte tiež:

5 signálov, ako spoznať, či bude váš priateľ dobrým otcom

1. Vezmite svojho priateľa medzi cudzie deti a pozorujte, ako sa k nim správa – či sa s nimi rozpráva, hrá. Ako žena určite vycítite, či to len hrá, alebo nie.

2. Dôležité je aj to, ako sa váš budúci partner správa k svojim rodičom, zvlášť k matke. Keď má otec tendenciu matku ponižovať, robiť si z nej otroka a syn sa k nej správa v podstate rovnakým spôsobom, dá sa predpokladať, že sa raz – až zamilovanosť pominie – bude podobne správať aj k svojej partnerke.

3. Je dobré zistiť, aký má vzťah so svojim mladším – hoci teraz už dospelým – bratom. Či už „dospeli“ a trecie plochy sa obrúsili, alebo je medzi nimi ešte súrodenecká rivalita.

4. Ďalšie signály dáva aj televízia a filmy. Mali by ste si všímať, ako váš priateľ hodnotí rôzne násilné kauzy, kde sa ubližuje deťom – ako sa k nim vôbec stavia, či ho nenechávajú chladným. Zistite, aký má vzťah k násiliu vôbec. Ak ho nejakým spôsobom toleruje, nemôžete očakávať, že bude láskavý k deťom, ktoré prirodzene občas hnevajú.

5. Keď ste unavená, chorá, postará sa o vás priateľ, pomôže vám, uvarí vám čaj? To je veľmi dôležitý signál. Keď to považuje za úplne normálne, dá sa predpokladať, že sa raz dobre postará aj o vaše deti.

9.9.2015 1:43| autor: Tamara Cenková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist