12 znamení, podľa ktorých spoznáte, že sa vaše bábätko premenilo na batoľa

Keď si svojho drobčeka prinesiete domov, iba spinká, papá, ciká a kaká. Lenže deti rastú tak rýchlo… Ani sa nenazdáte, a z vášho bezbranného bábätka bude akčné batoľa. Tu sú „varovné signály“, podľa ktorých zistíte, že sa prerod začína…

1. Uvedomujete si, že potrebujete oči i vzadu

Zatiaľ čo predtým ste si mohli pokojne po plienky odskočiť do inej miestnosti, teraz sa stačí na sekundu otočiť a krpec je preč. Jeho schopnosť zmiznúť z dohľadu v priebehu chvíľky je obdivuhodná. Pre rodičov však poriadne nepríjemná.

2. Stáva sa z vás majster v rýchloobliekaní

Keďže batoľa nevydrží byť pokojné dlhšie ako 20 sekúnd, musíte si pri výmene plienok, obliekaní do pyžama, prezliekaní pri akejkoľvek malej nehode s jedlom počínať veľmi obratne. Ak to zvládnete tak rýchlo, že si to vaše dieťa takmer nevšimne, ste skutočný profík!

3. Začne hovoriť „mami“

Začalo sa to neurčitým zvukom „mammamm“, ale teraz už môžete počuť zreteľné „mami“! A bez ohľadu na to, ako často to bude hovoriť, zakaždým sa budete cítiť neskutočne hrdo.

4. Objaví slovo „Nie!“

A nebojí sa ho používať. Často. Je to klasické znamenie, že vaše batoľa začína presadzovať svoju dominanciu.

5. Vie sa spontánne pomaznať

Všetky objatia s dieťaťom sú úžasné, ale teraz je to iné. Vaše dieťatko sa pribatolí a s natiahnutými rukami sa dožaduje objímania a maznania. Veľmi krásne obdobie…

6. Kúpanie je oveľa „zábavnejšie“

Dieťatko vo vani je neskutočne roztomilé a jeho nadšenie z kúpania vás zakaždým dostane. Teraz však objavuje, že voda špliecha, keď do nej plesne rúčkou, že vo vani sa môže tiež hrať so záplavou zaujímavých hračiek a úplne hotové je z bubliniek. Vás tá eufória prejde v okamihu, keď vaše dieťatko zistí, že obsah vane sa dá premiestniť aj mimo nej. 🙂

7. Stáva sa z neho majster v hode čímkoľvek

Či už váš drobček sedí vo vani, v jedálenskej stoličke, v nákupnom vozíku alebo v autosedačke, jeho veľmi obľúbenou činnosťou je hádzanie všetkého, čo sa mu dostane pod ruku – zemiaková kaša, jeho obľúbený medvedík, váš telefón. A na zábavnosti tomu všetkému výrazne pridáva vaša účasť. On zahodí, vy zoberiete, podáte mu späť a on znovu zahodí. A znovu a znovu… Veľmi obľúbená hra preň, veľká otrava pre vás.

Čítajte tiež:

8. Plienka má „nový obsah“

Kým bolo vaše bábätko kŕmené len mliekom, výmena plienok bola celkom zvládnuteľná. Lenže teraz… Veľmi výrazná zmena… 🙂

9. Objaví výhody plaču

Malý šikovníček si veľmi dobre uvedomuje, že plačom môže dosiahnuť svoje. Dokáže zo seba vylúdiť také zvuky, ktoré sa vám zaryjú priamo do mozgu. Jeho plač je účelný a veľmi hlasný. Áno, a tiež začne fňukať. Uf!

10. Stáva sa z neho „chobotnička“

Ruky vášho drobčeka akoby odrazu neboli len dve a máte pocit, že na nich má azda aj prísavky. I malíčkom sa dokáže zmocniť všetkého vo svojom okolí, nič pred ním nie je v bezpečí. Kľúče, diaľkové ovládače a nájde i nepovysávaný chuchvalec prachu za gaučom. A šup s ním do úst!

11. Začína byť majetnícke

Predtým poddajné dieťatko odrazu všetko chce, všetko si privlastňuje – jeho obľúbeným slovom je: „moje!“ Všetko chce vyskúšať, všetko chce robiť samo. Napríklad aj tlačiť kočiarik v snehu. Pokojné prechádzky začínajú byť tabu. Ach jaj!

12. Stáva sa z neho artista

Zatiaľ čo predtým ste našli svoje bábätko v postieľke v rovnakej pozícii, v akej ste si ho uložili, teraz je z neho neposedná opička, ktorá poskakuje z miesta na miesto a dokonca sa snaží vyliezť. A jedného dňa vrchol postieľky zdolá a privíta vás víťazným, ak nie drzým úsmevom. V tento deň sa váš „pokoj“ definitívne vyparí. 🙂

2.8.2017 1:04

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist