Syn má 22 mesiacov. Do 6 mesiacov bol výhradne dojčený, od 6

Syn má 22 mesiacov. Do 6 mesiacov bol výhradne dojčený, od 6. mesiaca boli zavádzané príkrmy, na ktoré si bez väčších problémov zvykol. Popritom bol dojčený do veku asi 1,5 roka, odstavenie prišlo samo. Ponúkla som mu 2 druhy náhradného mlieka – NUTRILON a BEBA, ale tieto vôbec nechcel. Kravské mlieko – kakao niekedy vypije, ale veľmi málo – spolu asi max. 2-3 dl do týždňa.
Na desiatu dostáva jogurt a na olovrant smotanovo-tvarohový krém. Niekedy dostáva na večeru mliečnu kašu, na raňajky syr – tvrdý, alebo roztierateľný. Viem, že sú mlieko a mliečne výrobky pre takéto malé dieťa dôležité, tak sa chcem spýtať, či môže byť problém, že odmieta mlieko, teda či je problém, ak mlieko takmer vôbec nepije. Resp. aké je minimálne množstvo mliečnych produktov – dávok, ktoré by mal denne skonzumovať. Spapá ovocie (hrušky, jablká, maliny, broskyne, pomaranče, grapefruit atď.), zeleninu (zemiaky,mrkva, kukurica, kapusta,paprika…) mäso, cestovinu, ryžu…
Môžete mi prípadne poradiť z Vašich skúseností, ktoré z umelých mliek sú u detí najviac obľúbené? Nutrilon som ochutnala a je to skutočne divné – sójová chuť….

Odpoveď

Začala by som od poslednej otázky. Detská výživa, mlieko nemusí chutiť Vám, deti majú iné chuťové vnimanie. Sú však deti, ktoré mliečko odmietajú. Váš postup pri zostavovaní jedálnička je správny, pridala by som ešte mliečne prívarky, tekvicu, špenát. Takisto môžete pridať acidofilné výrobky. Probiotické mliečka rôzne ochutené vhodne doplnia jedálniček, Vaše dieťa nebude ochudobneneé o žiadne zložky.

19.5.2009 1:29

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist