Svadobné kytice šité na mieru

Čo si vybrať? Klasiku z ruží, nežnú lúčnu alebo extravagantnú kyticu v tvare kabelky?

Záleží len na vás. A s kým kyticu vyberať?

Svadobnú kyticu by mal vyberať ženích, ale to sa dnes robí tak v jednom percente prípadov, zvyčajne prichádza nevesta s matkou, kamarátkou alebo so svokrou, a to je vraj najvražednejšia kombinácia.

Mať svoju kvetinárku
Ak chcete, aby ste boli na svadbe naozaj tip-top, ukradnite si trocha času aj na výber svadobnej kytice a porozhliadnite sa po príjemnom kvetinárstve. Mať vlastnú kvetinárku je skvelá vec, pretože svojich zákazníkov pozná a presne vie, aké kvety má na akú udalosť vybrať. Potom je pre ňu česť a radosť uviazať aj svadobnú kyticu a vyzdobiť svadobnú hostinu.

A keď prídu úplne neznámi ľudia? Už na prvý pohľad je jasné, či pôjde o konzervatívnu nevestu, alebo ženu, ktorá má jasnú predstavu o tom, čo chce a zvyčajne chce niečo extravagantné.

Aké kytice „fičia“?
Medzi nevestami sú najobľúbenejšie klasické biedermeierovské okrúhle kytice ruží. Záleží na type nevesty, na šatách, ktoré si vybrala, a na jej odvahe. Samozrejme, že niekedy je predstava nevesty „mimo“, a tak jej kvetinárka pomôže i poradí, aby svoj výber ešte prehodnotila. Pre dokonalosť s ňou preberie i také detaily, ako sú farba laku na nechty i rúžu.

Klasické svadobné kytičky sa dajú ozvláštniť, najmä farebne, a to širokou paletou od jemnej ružovej, cez oranžovú, až po červené ruže.

Obľúbené sú kálie, u mladých ľudí napríklad klinčeky, ale v svadobnej kytici sa môže objaviť v podstate čokoľvek, či už jabĺčka, ostružiny, kôpor, hrachor…

Druhým klasickým typom je svadobná väzba dlhá, previsnutá. Svedčí vysokým nevestám v šatách s jednoduchou siluetou. Dnes sa už kytice viažu aj ako košík, kabelka, kornút, ozdoba na ruky, šperk na krku. Okrem jemných kvetinových ozdôb do vlasov si môžete nasadiť i kvetinový klobúk. Jednoducho, môžete mať všetko, na čo si trúfate.

Barokové alebo pod šírym nebom
Záleží na tom, v akom duchu sa svadba koná. Dnes už nie sú výnimkou ani kostýmové svadby na hradoch, svadby barokové, športové, romantické v štýle amerických filmov, na lúke pod šírym nebom či sedliacke. Ak tí ľudia skutočne takto žijú, cítia to, potom je to fajn. Ak ide výlučne len o štylizáciu, je to trochu úsmevné.

Detaily v hlavnej úlohe
Práve detaily sú pri príprave svadby zásadné. Korsáž, teda ozdoba na ženíchovom obleku z rovnakých kvetín ako svadobná kytica, ale aj kvetiny pre mamičky, babičky. Tón v tóne by malo byť vyzdobené i auto či miestnosť, kde sa hostina odohráva. Novinka a zaujímavý doplnok sú vankúšiky na svadobné prstienky.

Udržiava sa i tradícia myrty, ktorá môže byť prizdobená ďalšími kvetinami. Tým sa dá odstupňovať dôležitosť svadobčanov pri obrade.

Štyri hľadiská
Typ nevesty, jej odvaha, typ svadby a finančná rozvaha. To sú štyri hľadiská, ktoré hrajú pri voľbe kvetinovej výzdoby primárnu úlohu. Môžete mať čokoľvek, len vážte svoje možnosti a povahu. Potom stačí málo. Dva týždne pred obradom navštíviť kvetinárstvo.

Z hľadiska cien bežná okrúhla kytica stojí okolo 1 300 Sk/43,15 €, ku ktorým sa ešte pripočítajú ďalšie doplnky.

Kvetiny v súčasnosti stratili symboliku. Muži nimi oddávna vyjadrovali úctu k žene. Keď však príde nevesta, vyberie si kvetiny, objedná ich, zaplatí a vyzdvihne opäť ona, vytráca sa z toho peľ romantiky, ktorý by mal byť so svadbou spojený.

12.5.2009 4:16| autor: Regina Rothová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist