Prečo kupujete biopotraviny?

Pýtali sme sa v pražskej predajni Albio.


Mariána Novotná, 29 rokov, syn 0,5 roka
Ja kupujem bio len občas, snažím sa to vyvážiť bežnými potravinami. Prednosť však dávam biopotravinám, sú bez konzervantov, hnojív, je mi to sympatické. Teraz kupujem dieťaťu biolupienky.
Stojí to za to, ale niekedy ma zarazí, aké je to drahé – niekedy sa mi to zdá už priveľa. Bio kupujem asi z 50 %. Hlavne pre dieťa.

Bio kupujem nárazovo, keď ideme okolo. Cielene chodím do DM drogérie, majú tam mnoho biopotravín i biokozmetiky. Od tej mám už skoro závislosť, veľmi ma bavia rôzne vychytávky. Je príjemné vidieť, že nejakej značke skutočne záleží na tom, aby mala naozaj kvalitné veci. Snažím sa podporiť kvalitu v akejkoľvek forme.
Čo znamená bio? Predpokladám, že to nie je hnojené alebo keď si kupujem biovajíčko, tak si predstavujem, že tá sliepka nežije v nejakej klietke dva krát dva centimetre, ale že má nejaký lepší žiot. Alebo že biomlieko je od kráv, ktoré sa pasú na lúke a nie sú zatvorené v kravíne.

Pani Janková, 65 rokov, žije striedavo v Prahe a vo Viedni
Syn má alergiu a zníženú imunitu, musí držať diétu. Sme zvyknutí jesť bio. Tu sa sortiment postupne dopĺňa, ale mnoho jedla si vozíme zvonka. Predajcovia tu majú veľkú maržu, koruna ide navyše nahor.
Naše bioobchody sú predražené a nekvalitné. Pred šiestimi rokmi tu ešte nebolo vôbec nič, napriek tomu som aj dnes dosť sklamaná. Ceny sú vyhnané šialene nahor, je to podvod. Na etiketách sú nepresné preklady. Neostáva nám iné, než si to sami voziť.

Ja osobne v bio neverím, kým bude kyslý dážď, nemôžeme o bio hovoriť. Tu sa rozmohli kozy, ale ovčí syr nezoženiete… Čerstvá slovenská brynza je tiež vzácnosť. Čerstvú šťavu z mrkvy si radšej urobím sama. Chlieb tu nie je označený, neviem, čo obsahuje, a stojí 60 korún. V Rakúsku má každý chlieb označenie, čo obsahuje. Ľuďom je asi jedno, čo kupujú. Navyše tu nie je žiadny výber. Z cien čajov sa mi zakrútila hlava a marhule sú naďalej sírené.

Petra Griffinová, 32 rokov, dcéra 1 rok
Ja kupujem bio, lebo je to najzdravší spôsob života. Prečo konkrétne, to neviem povedať, veď je drahšie… Asi preto, že žijem v meste, to bude hlavný dôvod. Dieťa konzumuje skoro len bio. Je dobré, že v ňom nepoužívajú chemické hnojivá, biomäso nekupujem. Priamo bio by som nepropagovala, pretože tomu natoľko nerozumiem.
Sama som výsledkom reklamy a toho, ako sa o tom všetkom veľa hovorí. Kupujem to skutočne len preto, lebo si myslím, že je to zdravšie, ale nemám dosť vedomostí na to, aby som to mohla niekomu vysvetľovať. Je možné, že je to všetko len nejaký reklamný ťah, ale mne to za to stojí.

Pani, 55 rokov
V normálnych potravinách je veľmi veľa éčok, je dosť dôležité prečítať si, čo v nich vlastne je. Začína byť móda brať biopotraviny ako dogmu. Nejde o to, že si myslím, že éčka sú zlé. Práca na sebe je otázka dlhodobého procesu. Je dobré počúvať svoje telo, ono vám to povie samo. Mne je z klasického jedla nevoľno. Nejde len o smerovanie k zdraviu, je to skôr duchovná otázka. Ja nejem mäso, pretože je mi z neho zle, nie preto, že by som bola vegetariánka. Tu nejde o to, či je niečo bio alebo nebio. Je to o niečom úplne inom. Keď sa budete zaujímať o to, čo je na svete krásne, tak vás to prirodzene privedie sem.

Na Babywebe tiež nájdete:
Bio – otázky, mýty, pochybnosti
Bio alebo „normálne“ potraviny?
Prečo sú biopotraviny drahšie?
Biopotraviny
Bio slovníček, sprievodca svetom bez jedov
Prečo jsou biopotraviny iné?
Bioprodukty na našom trhu
Tipy na zdravý nákup a obed
Adresár biopredajní, bioreštaurácií a ekofariem

Autor: Bc. Magdalena Holancová
Autor fotografií: Bc. Magdalena Holancová

6.10.2010 12:46| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist