Nízky počet cisárskych rezov je minulosťou

„Ľudia niekedy ani nevedia, či si majú založiť rodinu,“ tvrdí primár gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia Oblastnej nemocnice Jičín MUDr. Lubomír Voltr. „Blahobyt nám komplikuje život. Máme na všetko dostatok času, peňazí, pohodlia, ale o to horšie sa v našich zemepisných šírkach rozmnožujeme,“ dodáva.

Ako si vysvetľujete narastajúce problémy s počatím?
Ľudia sú menej fyzicky a psychicky zdatní, čo je dané blahobytom. Narastá počet obéznych žien a navyše sa rozhodujú pre tehotenstvo až na „staré kolená“. Nedávno som mal v ordinácii zdravú, krásne urastenú ženu vo veku 37 rokov. Podniká, cestuje po svete a hoci je desať rokov vydatá, na deti ešte nemá ani pomyslenie. Možno ešte stokrát obletí zemeguľu, aby v štyridsiatke zistila, že deti už mať nemôže.

Prečo vlastne ľudia chcú mať deti?
Samozrejme, vždy tu bol geneticky zakódovaný rozmnožovací pud. Od týchto hodnôt sa ľudia odkláňajú a dostávajú sa do úplne inej polohy. Nevedia, čo si so svojimi možnosťami počať. Ešte stále máme celkom kladný vzťah k sexu – ale k deťom? Niekedy ľudia ani nevedia, či má vôbec cenu zakladať si rodinu.

A nie je tá otázka tak trochu oprávnená?
Ale áno, je. Myslím, že to je veľký problém, na ktorý v súčasnosti nikto nepozná odpoveď. A je otázka, či je naozaj potrebné mať deti. Ľudí je na svete skutočne dostatok a otázka pokračuje tým, či do rozmnožovania musí každý ísť iba preto, aby uspokojil svoj genetický program. Milióny rokov sme takto žili, ale niekoľko posledných rokov sa žije úplne ináč. Zakódované hodnoty sa rúcajú, inštinkty slabnú. Antikoncepcia odsunula obavu z nežiaduceho tehotenstva nabok – bez nej by bolo všetko viac v starých koľajach. Je to dôsledok civilizácie, ktorá nás posúva niekam inam. Model rodiny je v súčasnosti narušený, percento rozvodovosti je vysoké a deti majú partneri, ktorí nežijú v manželskom zväzku.

A teraz z inej strany: Je vo vašej pôrodnici pôrod skôr v rukách pôrodnej asistentky alebo lekára?
Súčasnosť je natoľko náročná, že si málokto z nás po prijatí rodičky do starostlivosti dovolí nechať pri pôrode len asistentku. Aj v prípade normálneho pôrodu môže počas minúty nastať patologická situácia, keď je ohrozené zdravie i život matky či dieťaťa. Preto musí byť lekár vždy poruke. Asistentka musí hlavne vedieť stopercentne rozlíšiť, kedy je potrebné zavolať lekára.

Prečítajte si tiež:
Sex podľa harmonogramu
Na bociana príliš dlho nečakajte

Je však potešujúce, že vaša pôrodnica má malé percento cisárskych rezov.
Malý počet cisárskych rezov? To je minulosť. Dnes ich hodne pribúda. Je to nevyhnutný trend súčasnosti, pozrite sa napríklad na americké štatistiky, kde už pred 20 rokmi mali 25 % pôrodov cisárskym rezom, a k tomu sa dnes blížime aj my. Pôrodníctvo je dnes skutočne hlavne forenzná záležitosť. Ľudia majú málo detí, nevedia, či ich vôbec mať a keď už áno, chcú mať stopercentné bábätko, najlepšie geniálne a praje si to celá široká rodina. To už je veľká skupina ľudí, ktorá je na pôrod zameraná, a lekára majú pod nekompromisným drobnohľadom. Pozornosť na pôrodníkov sa stupňuje, ako viete, v prípade mediálnych hviezd. Keď rodí topmodelka alebo herečka, je to takmer vždy cisárskym rezom. Pôrodníci chcú mať istotu, vyhnúť sa komplikáciám. Pri najmenšom probléme sa pôrod rieši práve cisárskym rezom. Ľudia to však potom berú ako normu. Spoločnosť cisárske rezy stále viac toleruje. Navyše v porovnaní so zahraničím je prenatálna starostlivosť v ČR na veľmi vysokej úrovni. Počet vyšetrení v bežnej prenatálnej poradni je v ČR často vyšší ako v Kanade, USA, Nemecku…

Dá sa odhadnúť, ako sa bude rodiť v budúcnosti?
Myslím, že v budúcnosti sa bude rodiť takmer výlučne cisárskym rezom. Je otázka, či genetická výbava detí bude vychádzať iba z rodičov, ale do toho všetkého budú vstupovať genetickí inžinieri, ktorí vám „naprogramujú“ vaše dieťa na želanie. Snažíme sa čím ďalej, tým viac zahnať prírodu do úzadia, ale tá podľa mňa bude aj tak vždy vládnuť a verím, že vie, čo robí.

Ako vy osobne vnímate odbor pôrodníctva?
Pôrodníctvo je nesmierne krásny a emóciami nabitý odbor, v ktorom ste svedkom zrodenia nového života.
V minulosti bola gynekológia a pôrodníctvo pre lekárov atraktívny a prestížny odbor, dnes sa z neho, bohužiaľ, stáva odbor veľmi stresujúci a množstvo erudovaných pôrodníkov radšej odchádza do súkromných gynekologických ambulancií. Mladí absolventi lekárskych fakúlt túto oblasť nevyhľadávajú. Je to dané, ako som už povedal, forenzným a mediálnym tlakom verejnosti.

Na Babywebe tiež nájdete:

Musí svadba nutne predstavovať koniec dobrého sexu?
Ako dlho musíme čakať po cisárskom reze?
Nemôžete otehotnieť? Nevzdávajte to!

22.7.2011 8:39| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist