Milé mamičky, už ste počuli o vankúši na dojčenie?

Pravdepodobne áno, ale určite neviete o ňom všetko dôležité.

dojcenie_istock_000008873591medium-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Možno dokonca rozmýšľate, či ho vôbec potrebujete, prípadne aký a kedy si ho kúpiť. Pripravili sme pre Vás malého sprievodcu vankúšmi na dojčenie, ktorý vám poradí, ako si vybrať túto veľmi praktickú pomôcku, ktorá uľahčí život vám i vášmu bábätku.

Prvá otázka – prečo?

  • Vankúš na dojčenie je viacúčelový výrobok, ktorý ponúka komfortné pohodlie nie len pre mamičku v období tehotenstva, ale i pre bábätko, prípadne i pre bábätká dve.
  • Pri dojčení ho môžete použiť vo všetkých polohách – ako pri dojčení v ľahu, tak pri dojčení v sede, a taktiež pri bočnom, tzv. futbalovom držaní.
  • Vankúšu na dojčenie sa tiež hovorí umelá maternica. V dobe po pôrode sa väčšia časť bábätiek bojí veľkého priestoru okolo seba. Nie je sa čomu čudovať, veď deväť mesiacov boli v pokoji v brušku, kde pociťovali teplo a bezpečie, a zrazu majú spinkať vo veľkej neznámej postieľke. Vankúš na dojčenie sa používa k vyplneniu veľkého priestoru, a keďže ho používa i mamička, bábätko sa cíti bezpečne a myslí si, že mamička je stále nablízku. V menšom prevedení sa používa i v inkubátoroch.
  • Okrem toho ho môžete použiť ako bezpečnostnú bariéru okolo bábätka, pri polohovaní bábätka napríklad pri jedle a taktiež ako opora dieťaťa pri sedení.

Druhá otázka – kedy?

Pretože sa vankúš na dojčenie nepoužíva zďaleka len pri dojčení, ale jeho ďalšou funkciou je, že slúži i pre relaxáciu mamičky a pri spaní na boku ako opora rastúceho bruška, je vhodné si ho obstarať už v druhom trimestri tehotenstva.

Tretia otázka – aký?

Dôležité sú tri základné parametre – veľkosť, výplň a funkčnosť.
Veľkosť vankúša na dojčenie

  • Vankúš na dojčenie, ktorý má 160 cm, nemožno odporučiť mamičkám, ktoré merajú viac ako 165 cm. Pre ne je vhodná aspoň štandardná veľkosť 170 cm (vonkajší obvod), šírka 35 cm a vnútorný obvod cca 120 cm.
  • Rozhodne sa nebojte kúpiť tzv. Maxi vankúš na dojčenie, ktorý meria 215 cm (vonkajší obvod vankúša) , šírka je cca 35 cm a vnútorný obvod 155 cm.

Výplň vankúša

Najpoužívanejšie druhy výplní sú:

  • Molitanová drť – do vankúšov na dojčenie nie je vhodná, nie je čistená a upravená.
  • EPS guličky – ich výhodou (ale asi jedinou) je, že vankúš je ľahký a zväčša sa dá prať v pračke. Inak guličky šuštia, prelievajú sa, masírujú reflexné body na tele bábätka, čo je nežiaduce. Pri dojčení by malo byť bábätko v pokoji.
  • PES duté vlákno – jedná sa o dutí vlákno v tvare guličiek, ktoré zaistia, že si vankúš i po vypraní ponechá svoj tvar a vzdušnosť. Výplň z dutého vlákna je ideálna, pretože je čistené, antialergénna, vytvára nevhodné prostredie pre roztoče, dá sa veľmi ľahko vyprať v pračke, nešuští a prispôsobí sa Vám i bábätku.

Vankúše na dojčenie by sa mali dať doplňovať podľa potreby, rozhodne si nekupujte lacnejšie varianty, u nich nejde výplň doplniť, alebo naopak ubrať podľa vašich potrieb.

Funkčnosť (možnosť prania) vankúšov

Praktické je vybrať si taký vankúš, ktorý sa dá prať v automatickej pračke a nemusíte ho nosiť do čistiarne. Môžete si vybrať z dvoch variant, a to vankúš, ktorý sa dá prať celý, alebo, a to je ideálna varianta, vankúš so snímateľným povlakom. Povlaky sa samozrejme predávajú i samostatne, takže ich môžete mať viac a vankúš kedykoľvek prevliecť.

Niektoré spoločnosti ponúkajú fleecové povlaky, ktoré sa dajú prať pri teplote 40 oC a nemusia sa žehliť, alebo bavlnené povlaky, ktoré sa vyžehlia ľahko. Nevýhodou vankúšov bez poťahu je, že sa žehliť nedajú alebo len veľmi ťažko.
A na záver odporúčam kupovať české výrobky, na našom trhu sú spoločnosti, ktoré vankúše na dojčenie priamo vyrábajú a používajú atestované, české materiály. Tak neváhajte!

15.7.2013 2:52| autor: Komerčná prezentácia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist