Matrace pre zdravý spánok ľudí s problémami chrbtice – na čo si treba zvlášť dať pozor?

Bolesti chrbtice sú pomerne častým ochorením, ktoré v dnešnej dobe nepostihuje len starších ľudí. Príčin je mnoho – najmä sedavý spôsob života, nedostatok času na fyzickú aktivitu alebo genetické predispozície. Nepríjemné pocity sa dajú zmierniť výberom správneho matraca na spanie. Poradíme vám, aký model si vybrať.

matrace-na-spanie-pre-ludi-s-poruchami-chrbtice-–-na-co-si-treba-davat-pozor-1-1-1100x618.jpg Zdroj: agatanabytok.sk

Profesionálne matrace na spanie – prečo je také dôležité, vybrať si správny model?

V priemere strávime v posteli približne 7 hodín denne, čo znamená, že prespíme takmer tretinu svojho života. Spánok podporuje regeneráciu a umožňuje svalom uvoľniť sa. Stáva sa vám, že hneď ráno pociťujete bolesti chrbta? Príčina môže spočívať v nevhodne zvolenom matraci.

Málokto by si spájal zlý krvný obeh s matracom. Pritom stačí použiť nevhodný matrac do postele a prílišný tlak tela na podložku môže spôsobiť nielen nepohodlie, ale niekedy aj znecitlivenie končatín. Nedostatok spánku naviac spravidla znamená rýchlejšiu únavu, podráždenosť, či obmedzenie schopnosti sústrediť sa.

Najzdravšie matrace na spanie – penové, pružinové alebo latexové?

Hneď na začiatku treba zdôrazniť, že neexistujú matrace, ktoré by boli univerzálne a spĺňali by potreby takmer každého človeka trpiaceho bolesťami chrbta. Ak premýšľate, kde nájdete široký výber matracov, navštívte Agátu Nábytok: https://www.agatanabytok.sk/nabytok/matrace-a-rosty/matrace. Agáta je tradičný poľský obchod s nábytkom s dlhoročnou históriou, ktorý ponúka široký sortiment nábytku a interiérových doplnkov.

Výber konkrétneho modelu závisí od viacerých faktorov. Prvým je už spomínaná hmotnosť, ale záleží aj na výške a type postavy osoby, ktorá bude daný matrac používať, ako aj na osobných preferenciách. Rozmerovo najobľúbenejšie sú matrace 90 × 200 pre jednu osobu alebo 180 × 200 pre dve osoby. Ďalším dôležitým faktorom je typ ochorenia a jeho prejavy. Okrem toho, ideálny matrac má napĺňať individuálne očakávania týkajúce sa spánkového komfortu.

  • Penové matrace sa dokonale prispôsobia tvaru tela. Vďaka premyslenej zónovej konštrukcii umožňujú rovnomerné rozloženie hmotnosti, čo vám umožní spať v zdravej polohe. Pozoruhodným zástupcom v tejto skupine výrobkov sú modely z profilovanej termoelastickej peny, ktorá sa s mimoriadnou presnosťou prispôsobuje všetkým telesným zakriveniam na základe intenzity vyžarovaného ľudského tepla. Taktiež tlmí vibrácie, príjemne vás ovinie a vďaka špeciálnym výrezom poskytuje rôznym častiam tela stabilnú oporu.
  • Pokiaľ ide o pružinové matrace, dobre sa osvedčili taštičkové modely a modely multipocket. V tejto verzii je každá pružina uzavretá v samostatnej kapse, čo znamená, že všetky môžu pracovať nezávisle. Vďaka tomu, keď sa počas spánku obraciate, váš partner nepociťuje vlnenie matraca. Pružiny sa stláčajú bodovým spôsobom a svoj tvar prispôsobujú podľa hmotnosti používateľa. Ľudia, ktorí bojujú s bolesťami chrbta, by sa mali vyhnúť bonellovým matracom, ktoré sa ohýbajú na povrchu.
  • Veľkej obľúbenosti sa tešia matrace latexové. Poskytujú vynikajúcu oporu chrbtici, ale to nie je ich jediná výhoda. Konštrukcia latexových matracov umožňuje veľmi dobrú cirkuláciu vzduchu. Latex preto zabraňuje poteniu a navyše má antibakteriálne a antialergické vlastnosti (nezachytáva prach). Latexové matrace sú mimoriadne pružné, nedeformujú sa a dokonale sa prispôsobujú tvaru tela, vďaka čomu patria medzi najviac odporúčané dlhodobo ležiacim, a trpiacim na poruchy chrbtice.
9.8.2023 11:56| autor: Komerčná prezentácia
Viac o téme: partnerspánok

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist