Máme psa – čo musí vedieť moje dieťa?

Deti a psy toho môžu spolu prežiť veľa pekného. Nie je to však zadarmo. K spolužitiu so psom patrí aj nádherná skúsenosť – keď sa mu snažíme porozumieť. Ako sa s nami pes rozpráva? Deti sa musia naučiť, že pes sa vyjadruje pomocou reči tela.

Mali by pozorovať jeho polohu chvosta a uší, pohyby čeľusti a celkové držanie tela – a naučiť sa chápať význam týchto signálov. Čo znamená, keď môj pes krúti chvostom alebo keď si ľahne na chrbát? Kedy môj pes vrčí zo žartu a kedy to myslí vážne?

Dieťa vychováva psa

Pre deti je dôležitá skúsenosť aj to, keď vidia, že ho môžu naučiť rôzne veci, napr. povel SADNI. A veľmi rýchlo pochopia, že splnenie povelu by malo byť vždy spojené s pochvalou alebo pohladením.
Deti si musia vštepiť, že aj pes pozoruje reč ich tela a že medzi rečou ľudského a psieho tela sú zásadné rozdiely. Napríklad keď sa smejeme, ukazujeme zuby, čo pes vníma skôr ako agresívne gesto. Čím lepšie dieťa pozná reč tela svojho psa, tým budú nedorozumenia medzi nimi zriedkavejšie.

Rozumne

Niektoré deti sú veľmi nadšené, keď môžu psa naučiť nejaké kúsky – doteraz vždy niekto vychovával a poučoval ich! – a tak preň vymýšľajú všetky možné triky. Rodičia musia dávať dobrý pozor, aby sa dieťa k psovi správalo férovo, aby od neho nechcelo priveľa a „netrestalo” ho, keď neurobí to, čo dieťa chce. Mali by deťom vysvetliť, prečo pes niekedy neposlúchne, napr. keď niečomu nerozumie alebo sa necíti dobre. Veľmi dôležité je aj to, ak dieťa vie, čo je pre psa zdravé a čo nie. Vrátane informácie, čo pes smie konzumovať, a že niektoré dobroty, ktoré chutia ľuďom, môžu byť preň jedovaté – napríklad čokoláda, hroznové víno alebo hrozienka.

Aj veľmi malé deti sa môžu po malých krôčikoch učiť, ako so psom žiť. Napríklad aj to, kedy mu smie dať žrať. A pes sa, samozrejme, musí naučiť, že žrádlo si má zobrať z detskej ruky veľmi opatrne a že po ňom nemá chňapnúť. Dôležité je, aby ste pri každom takom nácviku boli prítomní, aby ste mohli v prípade nutnosti zasiahnuť. O niečo staršie deti by ste mali viesť k tomu, aby do hier so psom začleňovali nácvik poslušnosti. Každý pes by mal poznať napr. povel SADNI a mal by v tom poslúchnuť aj vaše dieťa. Pre psa i pre dieťa je to dobrý tréning, ktorý vám poskytne možnosť zistiť, kedy pes uzná, že dieťa má vyššie postavenie v hierarchii ako on.

12.5.2009 12:24| autor: Grada - Pes a dítě
Viac o téme: detidieťaruky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist