Mám kontrakcie v 14. týždni

OTÁZKA TÝŽDŇA Som v 14. týždni tehotenstva, už sa mi rysuje aj bruško, ale veľmi ma trápi, že mám každý deň neustále bolesti (pichanie) v podbruší. Pred pár dňami sa mi opakovali asi 10 minút pravidelne tak po pol minúte. Riešila som to aj so svojím gynekológom, ktorý v papieroch uviedol, že sú to kontrakcie. Predpísal mi teda užívanie horčíka. Bolesti však nepoľavili a hoci už nie sú pravidelné, stále sú veľmi časté, vyskytujú sa niekoľkokrát za deň. Zakaždým však na trochu inom mieste. Raz tesne pod pupkom, potom zas nižšie, inokedy na pravej či ľavej strane… Dieťatko je vraj v poriadku, ale kamarátky ma strašili tým, že ak mám tak skoro kontrakcie, hrozí mi, že ma zašijú. Mohli by ste mi, prosím, nejako osvetliť túto moju situáciu, predstava, že budem po zvyšok tehotenstva zašitá, je strašná! Katka

Odpovedá MUDr. Radka Gregorová:

Myslím si, že uvažovať v tejto chvíli o cerkláži, čiže o stehu, je predčasné a navyše sa v súčasnosti robí úplne výnimočne. Ak skutočne ide o sťahy maternice, v 14. týždni tehotenstva ich nemožno ovplyvniť inak ako podávaním horčíka. Lieky, ktoré blokujú činnosť maternice, je možné podávať asi od 24. týždňa tehotenstva.

V tejto chvíli nemôžete pre svoje tehotenstvo urobiť nič iné, ako byť čo najviac v pokoji a ak sa bolesti akýmkoľvek spôsobom zmenia, ihneď vyhľadajte lekára.

Viac o téme: kontrakcietehotenstvo

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist