Detské opatrovateľky sú na nezaplatenie

Bábätko je už na ceste a vám sa hlavou preháňajú predstavy, ako mať čo najväčšiu istotu, že bude stále v poriadku? Pomôžu vám aj šikovné detské elektronické opatrovateľky. Nie je však pestúnka ako pestúnka. Ako sa v nich vyznať?

Opatrovateľky sa delia podľa typu do viacerých kategórií

Analógové opatrovateľky sú vhodné predovšetkým do menej obývaných miest, ako sú dediny, príp. okraje miest, lebo im v prevádzke nebránia stromy (pracujú väčšinou na nižších frekvenciách) a majú malý počet prenosových kanálov. Tým sa zásadne odlišujú od opatrovateliek digitálnych.

Digitálne opatrovateľky sú lepšie chránené proti rušeniu ostatnými prístrojmi (napríklad inými opatrovateľkami, keď ste v prostredí, kde je viac takto sledovaných detí). Dajú sa rozdeliť do dvoch podskupín:
– opatrovateľky do miest a husto osídlených oblastí,
– opatrovateľky s vibračným upozornením vhodné napríklad pre hluchonemých rodičov.

Videoopatrovateľky

Dosah videoopatrovateliek je neporovnateľne menší než pri klasických zvukových opatrovateľkách! Sú preto vhodné skôr do menších bytov, alebo, ak nájdete dobré umiestnenie, aj do dvojpodlažných rodinných domov. V porovnaní s inými typmi sú náchylnejšie na rušenie napr. od mikrovlniek, wifi.

Všetky videoopatrovateľky prenášajú obraz v pásme 2,4 GHz, čo znamená, že v prenose budú prekážať stromy a steny – sú teda vhodné skôr na stálu inštaláciu do izieb a tam, kde je medzi prístrojmi priama viditeľnosť.

Niektoré moderné videoopatrovateľky majú oddelený prenos zvuku na inej frekvencii. Takéto videoopatrovateľky potom majú aj funkciu klasických zvukových opatrovateliek.

Aký je rozdiel medzi videoopatrovateľkou a monitorovacím systémom?
Nenechajte sa pri nákupe pomýliť, lebo monitorovacie systémy nemajú funkcie, ako je indikácia hluku, prenos aktivovaný hlukom atď. Pred nákupom si všetko prečítajte a rozmyslite.

Všetky opatrovateľky sú zložené z dvoch základných jednotiek

Rodičovská jednotka – je to tá časť prístroja, ktorú majú rodičia pri sebe.
Z tejto jednotky budete počúvať bábätko alebo napríklad sledovať teplotu vzduchu v miestnosti pri bábätku…
K bábätku nemôžete vyslať žiadny signál.

Detská jednotka – prístroj, ktorý bude pri bábätku. Obsahuje citlivý mikrofón, ktorého úlohou je snímať zvuky. Niektoré opatrovateľky vedia aj merať teplotu, vlhkosť alebo monitorovať dych dieťatka.

Monitory dychu alebo snímače pohybu

Snímač pohybu je špeciálna elektronická opatrovateľka (väčšinou nesprávne nazývaná „monitor dychu“), slúži na snímanie pohybu bábätka v postieľke. Hneď ako snímač nezachytí žiadny pohyb, signalizuje alarm. Dnes tieto snímače pohybu (monitory dychu) používajú vari všetky porôdnice a aj väčšina mamičiek. Vďaka týmto prístrojom sa už podarilo zachrániť mnoho bábätiek, ktoré by inak postihol syndróm náhleho úmrtia.

Snímače pohybu (monitory dychu) je dobré používať spolu so zvukovou opatrovateľkou. Keby totiž náhodou došlo k zástave dychu, snímač pohybu (monitor dychu) spustí poplach. Môže sa však stať, že tento poplach nebudete počuť, lebo práve budete chvíľu vonku alebo viac vzdialení. Keď budete mať aj zvukovú opatrovateľku, máte istotu, že zvuk sa k vám donesie.

Existujú aj prístroje, ktoré kombinujú funkciu zvukovej opatrovateľky a monitoru dychu v jednom.

PMR vysielačky s funkciou opatrovateliek

Potrebujete opatrovateľku s maximálnym dosahom? Potom si zabezpečte vysielačku alebo občiansku rádiostanicu.

Dosah signálu vysielačky je podľa typu 3 až 10 kilometrov. Je však ovplyvnený okolitým prostredím. V zastavanej oblasti alebo kopcovitom teréne môže byť dosah výrazne obmedzený a nemusí prekročiť 500 m. Za ideálnych podmienok môže byť dosah týchto vysielačiek vyše 10 km.

Stanice možno používať v celej Európskej únii, v USA však nie. Vysielačka PMR (Personal Mobile Radio) pracuje v pásme 446,00625 až 446,1 MHz.

Tieto vysielačky majú nevýhodu v tom, že ich možno jednoducho odpočúvať a pracujú s pomerne veľkým vyžiareným výkonom. Preto je lepšie vysielaciu (detskú) jednotku umiestňovať ďalej od bábätka, prípadne použiť handsfree alebo externý mikrofón.

Odporučenia

– Vyhýbajte sa výrobkom s kovovými anténami pri detských jednotkách, lebo to nie je bezpečné.
– Dosah opatrovateľky – číslo, ktoré uvádza výrobca, platí za ideálnych podmienok bez prekážok. Za normálnych okolností bude platiť číslo asi trikrát menšie.

31.8.2009 10:09| autor: Magdalena Holancová
Viac o téme: bábätkorodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist