Bábätko

Po tomto období až do konca prvého roku života, sa už bábätko nazýva kojenec alebo dojča. Ideálna dojčenská výživa je materské mlieko, ktoré zabezpečí dieťaťu všetky potrebné látky a ešte aj podporuje jeho imunitu. Ak nie je kojenie možné, je na trhu kvalitná náhrada vo forme umelých mliek. Dojča je potrebné v tomto období prebaľovať po každej stolici, […]

Po tomto období až do konca prvého roku života, sa už bábätko nazýva kojenec alebo dojča. Ideálna dojčenská výživa je materské mlieko, ktoré zabezpečí dieťaťu všetky potrebné látky a ešte aj podporuje jeho imunitu. Ak nie je kojenie možné, je na trhu kvalitná náhrada vo forme umelých mliek.

Dojča je potrebné v tomto období prebaľovať po každej stolici, ktorá može byť aj niekoľko krát za deň. Dobrým zvykom a obľúbenou súčasťou každodenného večerného rituálu je kúpanie novorodenca aj kojenca, pričom mydlo treba používať s mierou, stačí ho použiť 1-2 krát za týždeň. Malé bábätká často trpia na koliky. Tu pomáha masáž bruška, rôzne kvapky a čaje alebo rektálna rúrka. Pomôcť môžu aj probiotiká pre deti.

Vývoj dieťaťa prebieha už rýchlejšie. Začína sa hrať s predmetmi, rozlišuje reč svojich najbližších, ku koncu obdobia už spraví prvý krok. Niektorých rodičov už zaujíma ako naučiť dieťa na nočník, ale odporúča sa začínať veľmi pozvoľna a dieťa do ničoho nenútiť.

Vstúpte do rubriky: Bábätko

Potreba spánku bábätka je rozdielna. Najskôr prespí aj 18 hodín denne, ale do roka sa to zvyčajne ustáli na približne 14 hodinách. Bábätko niekedy nemôže zaspať. Treba zistiť či ho niečo nebolí alebo nie je hladné. Aj keď mu nič nechýba, nemali by ste ho nechať plakať dlhšie ako 10 minút.

Vývoj dieťaťa sa prejavuje aj v rýchlom raste. Preto budete potrebovať dokúpiť oblečenie pre bábätká. Detská móda je na vysokej úrovni a každý si vie vybrať čo sa mu páči. Detské oblečenie sa dá kúpiť v rôznych cenových kategóriách, od luxusných značiek až po bazárové výpredaje.

Veľa rodinám príchodom bábätka klesne životná úroveň. Štát sa preto snaží podporiť pôrodnosť a zmierniť finančný dopad na rodinu poskytovaním rôznych príspevkov. Ak si matka platila nemocenské poistenie má nárok na materské. Materská dovolenka trvá spravidla 34 týždňov. Po nej nasleduje rodičovská dovolenka, na ktorú môže ísť aj otec dieťaťa. Rodičovský príspevok sa rodičovi vypláca do troch alebo aj šiestich rokov veku dieťaťa. Okrem toho štát poskytuje aj jednorazový príspevok pri narodení dieťaťa, daňový bonus na dieťa a rodinné prídavky.

Vstúpte do rubriky: Bábätko

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist