Ako predchádzať problémom pri dojčení

Dobrý deň, som dva týždne po pôrode cisárskym rezom. Pred pôrodom som vôbec netušila, že dojčiť nie je také jednoduché ako sa na prvý pohľad zdá. Teóriu som si síce načítala v knihách a na internete, ale akosi v praxi nám s dojčením problém. Prsia sa mi strašne nalievajú a Emka „žužle“ len bradavku a hnevá sa, že mliečko netečie. Bradavky ma už veľmi bolia i pri odsávaní. Čo by ste mi poradili? Ďakujem za všetky rady, Silvia.

Silvia, prvé dni po pôrode môžu byť vaše prsia naliate, horúce a tvrdé ako kameň. Sú preplnené mliečkom, pretože sa spustila jeho produkcia – laktácia a Vaša Emka nestačí mliečko vypiť. Potom je výsledok taký, že prsia sú boľavé, tvrdé. Skúste pred dojčením ručne odstriekať trochu mliečka z prsníkov tak, aby bol dvorec mäkký a Emka mohla uchopiť bradavku aj s dvorcom do úst. Určite sa jej bude lepšie piť, nebude sa hnevať a vaše prsia sa lepšie vyprázdnia. Nezabúdajte na správnu techniku prikladania bábätka k prsníku – je to základ kvalitného a dlhodobého dojčenia.

Ak budú prsia ešte po dojčení stále tvrdé, odstriekajte / ručne alebo odsávačkou/ mlieko do uvoľnenia tlaku v prsiach. Ak máte bolesti, začervenanú časť prsníka, prípadne i teplotu môžete si dať paralen, doprajte si dostatok odpočinku a tesne pred kojením si osprchujte prsia teplou sprchou /5 minút/, ktorá môže mlieko spustiť. Medzi kojením na boľavú časť prsníka prikladajte chladivé obklady. Boľavé bradavky sa snažte ošetriť po kojení a medzi ním vynikajúcou mastičkou Bepanthen, ktorá podráždené bradavky upokojí a pomôže zahojiť.

Bepanthen môžete striedať s potieraním bradaviek vlastným mliečkom. Ďalším tipom na tvrdé a boľavé prsníky je vložiť si do podprsenky obklady z tvarohu, prípadne zmäkčené (prevaľkané) vychladené kapustové listy. Prsia čo najviac vetrajte. Jednorázové vložky do podprsenky nie sú veľmi vhodné, pretože bradavky sú neustále vo vlhku a zhoršuje sa tak hojenie.


Nebojte sa, množstvo mlieka, ktoré produkujete sa začne postupne regulovať a ak pred dojčením uvoľníte dvorec a správne si Emku priložíte, verte, že problémy začnú ustupovať.

Prvými príznakmi vážnejších problémov s prsníkmi môže byť pretrvávajúca teplota nad 38◦C, dlhšie ako 48 hodín, väčšie červené teplé fľaky na prsiach a bolestivý tlak. V prípade, že máte vymenované príznaky, neodkladajte návštevu svojho gynekológa.

11.7.2011 10:01| autor: Lucie Viturková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist