Aj malé dieťa sa dokáže zamilovať

„Dieťa nevstupuje do sveta ako nepopísaný list papieru. Aj z oblasti sexuality toho má v sebe už veľa vpísané,“ tvrdí gynekológ a sexuológ MUDr. Zlatko Pastor. „Mužom alebo ženou sa stávate už počas vnútromaternicového vývoja podľa toho, aké hormóny produkujete. V určitej chvíli vám zrejú centrá pre sexuálnu identifikáciu a orientáciu,“ dodáva.

Ako malé dieťa vníma, či je dievčatko alebo chlapček?

Každý novorodenec, či dievča alebo chlapec, je po narodení najprv ešte nejakú dobu sýtený ženskými pohlavnými hormónmi. Prejavovanie sa „ako chlapček“ alebo „ako dievčatko“ je ale vrodené, nie je dané iba výchovou. Aj keď my, rodičia, sa k dieťati od začiatku správame v závislosti na jeho pohlaví. Či chceme alebo nie.

Áno, väčšinou už počas tehotenstva chceme vedieť, „čo to bude“.
Aj prvá alebo druhá otázka po pôrode je, či je to chlapec, alebo dievča. A to je už sexuálna otázka. Aj keď v dnešnej dobe ultrazvukovej diagnostiky to rodičia môžu vedieť už dopredu, po pôrode dostanú úplne jasnú odpoveď.

Na Babywebe nájdete aj viac k tejto téme – čítajte:

Pri chúlostivých otázkach zachovajte chladnú hlavu
Prečo spolu spávame, aj keď nechceme otehotnieť?

Pohlavná diferenciácia je určená od chvíle, kedy spermia vletí do vajíčka – buď to bude chlapec, alebo dievča.
Nenechajte sa zaskočiť, keď o sebe bude váš chlapček niekedy hovoriť v ženskom rode. Je to tým, že možno počuje hovoriť najmä mamičku a jej jazyk berie za svoj.

A čo známe skúmanie „zaujímavých“ partií tela?

Malé dieťa začne skôr alebo neskôr prejavovať svoju príslušnosť k ženskému alebo mužskému rodu. Začne si všímať rozdiely medzi pohlaviami – ako telesných, tak aj v správaní.
Deti svoje telá skúmajú, ale nevzrušujú sa tým ako dospelí. Skúmajú rozkrok rovnako ako ucho alebo topánku.

Deti sa dokážu sexuálne prejavovať, ale bez erotiky? Ako vnímať ich „lásky“ v škôlke?

Erotika je svet dospelých. Deti majú sexuálne prejavy, ale erotický podtext im dávajú dospelí. Keď sa deti hrajú na otecka a na mamičku alebo na doktora a dotýkajú sa svojich genitálií alebo svojich kamarátov, avšak nie je to nič primárne erotické, je to skôr zvedavosť. Erotický podtón vzniká neskôr, keď už vieme, „o čo ide“. To ale malé deti nevedia – sú nevinné a „že to alebo ono sa nerobí“, im musí najskôr niekto vysvetliť.

Pohlavný styk medzi nedospelými deťmi je krajne výnimočný. Deti spolu nesúložia. O to nebezpečnejšia je tzv. predčasná erotizácia.

Ak začnete erotizovať nedospelú osobu, nesmierne to poškodí jej budúci sexuálny vývoj. Miera poškodenia je úmerná dĺžke zneužívania a charakteru aktivít, ktoré na jedinca pôsobia.
Slovné alebo iné upútanie pozornosti k sexuálnym veciam samo o sebe ešte nie je to najhoršie, ale aj tak je nevhodné alebo trápne.

Ako sa vyvarovať vzniku rodinných „milostných trojuholníkov“, kedy napríklad otec žiarli na svojho syna a podobne?

  • Nepútajte pohlavie dieťaťa nijak na seba a nepodporujte podobné hry
  • Nesúťažte s druhým rodičom
  • Nerobte si z dieťaťa indikátor „mňa má radšej, pretože som lepší“
  • Niekedy si rodičia deti nechcene kupujú alebo sa zamerajú len na jedno dieťa

„Neexistuje jedna dobrá rada, výchova je ťažká. Dá sa povedať, že všetci sme vo svojej podstate neúspešnými rodičmi. A ak sme úspešní, je vôbec otázka, komu môžeme byť vďační. Je to všetko relatívne,“ hovorí MUDr. Pastor.

Neprehliadnite:

  • Dieťa nie je asexuálna bytosť. Telesne sa uspokojujú už dojčatá a batoľatá – bez akejkoľvek erotiky. Je schopné všetkých základných sexuálnych emócií – lásky, zamilovanosti.
  • Erotizovanie nedospelej osoby nesmierne poškodí jeho budúci sexuálny vývoj.

MUDr. Zlatko Pastor 

Na Babywebe tiež nájdete:

Dieťa namiesto sexu
O gynekológii a tichom milovaní
Najčastejšie ťažkosti v sexuálnom živote párov s dieťaťom vo veku do jedného roka

3.2.2011 9:14| autor: Magdalena Holancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist